Spotkamy się w przyszłym roku...

31.12.2005 00:00 Vivi

Szampańskiej zabawy sylwestrowej oraz dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń w Nowym Roku życzą:
redakcja Konnichiwa i Straż Przyboczna

Aktualizacja na Konnichiwie

29.12.2005 00:00 Kelly

Dział Sport: serdecznie zapraszamy do przeczytania kolejnego tekstu Michała Wojtasa poświęconego najbardziej japońskiemu, a przy tym chyba najbardziej męskiemu, ze wszystkich sportów Japonii. Oczywiscie, mowa o sumo.
Dział Nara: ponadto można się zapoznać z Horyuji, kolejnym przepięknym przybytku Nary.

Sakura News

27.12.2005 00:00 Kelly

Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia 23 grudnia Jego Cesarska Mość obchodził 72 urodziny. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!Przy okazji urodzin, które są w Japonii dniem wolnym, Cesarz zaapelował do rodaków o "zrozumienie historii XX wieku", co można odnieść do niedawnych sporów Japonii oraz innych państw azjatyckich na tle wydarzeń II wojny światowej. Cesarz Akihito wspomniał także o istotnej roli kobiet w rodzinie cesarskiej. Wszakże nie wypowiedział swojej opinii o najważniejszej sprawie, która obecnie jest związana z rodziną cesarską: następstwie tronu. Brak męskiego potomka w rodzinie następcy powoduje, że jedyna kandydatką objęcia władzy jest 4-oletnia księżniczka Aiko, znaczy, byłaby, gdyby prawo dopuszczało kobiety do dziedziczenia.

czytaj więcej »

Życzenia Świąteczne

23.12.2005 00:00 Vivi

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia cała redakcja Konnichiwa oraz Straż Przyboczna składa wszystkim najlepsze życzenia!
Zdrowych i wesołych Świąt!

Sakura News

21.12.2005 00:00 Kelly

Japonię poruszyła ostatnio sprawa Hidetsugu Anehy. Architekt ten projektował domy w Tokio, które miały posiadać odpowiednia wytrzymałość na wstrząsy. Po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe w 1995, przepisy budowlane stały się w Japonii wyjątkowo ostre.
Specjaliści - projektanci mogą używać jedynie 106 zaaprobowanych przez rząd programów obliczeniowych i sprawdzających. Tymczasem okazało się, że programy używane przez Anehę miały zmienione parametry. Powodowało to sztuczny wzrost wytrzymałości materiałów, redukując zużycie projektach stali konstrukcyjnej, czyli obniżając koszty. Wytrzymałość budynków Anehy na wstrząsy spadła nawet o 80 proc, przy czym sam architekt twierdzi, że był pod olbrzymią presją firm działających na rynku budowlanym, które zmusiły go do oszustw. Samo oszustwo Anehy uderza także w firmy kontrolujące prawidłowość konstrukcji, które łatwo mogły wykryć olbrzymie różnice wytrzymałościowe. Tymczasem nie wykryły. Pierwszą ofiarą skandalu jest jednak nie osoba, która trafiła na trzęsienie ziemi, ale dyrektor jednej z firm architektonicznych. Stwierdził on przed samobójstwem, ze nie wiedział nic o oszustwach, jednak nie może znieść sytuacji, ze firma, w której pracuje sygnowała nieuczciwe projekty. Obecnie zamknięto 21 hoteli, wykwaterowano rzesze ludzi z niebezpiecznych domów. Ponad 300 wysokościowców Anehy jest sprawdzanych, 71 już zostało uznanych za niebezpieczne. Tymczasem może okazać się, ze jest to jedynie wierzchołek wszystkiego, ponieważ projektant potwierdza nagminność takich praktyk. Powyższe informacje przynosi Gazeta Wyborcza, natomiast Japan Times donosi o jeszcze większym zasięgu skandalu i jeszcze większej ilości kontrolowanych i uznanych za niebezpieczne budowli.

czytaj więcej »

Aktualizacja na Konnichiwie

19.12.2005 00:00 Kelly

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dwoma nowymi tekstami. Michał Wojtas po doskonałym tekscie na temat piłki nożnej teraz na tapetę wziął baseball, najpopularniejszy sport w Japonii. Natomiast Sillhre poleca niezwykle ciekawą pozycję Zwierciadło bogini. Reporter w kraju tranzystorów i gejsz. Zapraszamy do działów Sport i Recenzje.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij