Sakura News

05.01.2006 00:00 Kelly

Przypominamy o zaproszeniu do współtworzenia portalu dla wszystkich Miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Potężne korporacje finansowe Mitsubishi Tokyo Financial Group Inc. and UFJ Holdings Inc. połączyły się w największą finansową grupę świata Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ o kapitale 1,6 biliona dolarów. Tym samym Citigroup mający kapitał 1,55 bln dolarów spadł na drugie miejsce w peletonie banków. Połączenie dokonało się w niedzielę, natomiast w środę dokonano otwarcia. Prezydent nowego banku Nobuo Kuroyanagi wyraził nadzieję, ze nowa firma przejmie ok. 50% rynku finansowego sfery kontaktów japońsko - azjatyckich. Bank rozważa zainwestowanie w Bank of China, jeden z największych chińskich banków.

Podczas konferencji prasowej wygłoszonej w pierwszy dzień pracujący po okresie noworocznym premier Koizumi skrytykował kolejny raz postawę Pekinu i Seulu w sprawie wizyt w świątyni Yasukuni. Przypomnijmy, że jest ona poświęcona pamięci Japończyków poległych w czasie II wojny światowej, także tym, którzy zostali uznani za zbrodniarzy wojennych. Premier wyraził zdziwienie, ze niektórzy Japończycy także mają krytyczne zdanie na temat jego odwiedzin w świątyni. Jednocześnie podkreślił, że "drzwi do rozmów z Koreą oraz Chinami pozostają otwarte." Premier także podkreślał korzyści płynące z sojuszu amerykańsko - japońskiego.

czytaj więcej »

Aktualizacja na Konnichiwie

04.01.2006 00:00 Kelly

Redakcja dotrzymując swych zapowiedzi otwiera nowy dział na Konnichiwie Kioto - dawna stolica Japonii. Dziś tekst wprowadzający oraz dwa poświęcone: Chion-in - buddyjskiej światyni sekty jodo oraz Daitokuji - buddyjskiej zenistycznej świątyni szkoły Rinzai. Zapraszamy do czytania oraz oglądania zdjęć, planów, schematów.

Spotkamy się w przyszłym roku...

31.12.2005 00:00 Vivi

Szampańskiej zabawy sylwestrowej oraz dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń w Nowym Roku życzą:
redakcja Konnichiwa i Straż Przyboczna

Aktualizacja na Konnichiwie

29.12.2005 00:00 Kelly

Dział Sport: serdecznie zapraszamy do przeczytania kolejnego tekstu Michała Wojtasa poświęconego najbardziej japońskiemu, a przy tym chyba najbardziej męskiemu, ze wszystkich sportów Japonii. Oczywiscie, mowa o sumo.
Dział Nara: ponadto można się zapoznać z Horyuji, kolejnym przepięknym przybytku Nary.

Sakura News

27.12.2005 00:00 Kelly

Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia 23 grudnia Jego Cesarska Mość obchodził 72 urodziny. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!Przy okazji urodzin, które są w Japonii dniem wolnym, Cesarz zaapelował do rodaków o "zrozumienie historii XX wieku", co można odnieść do niedawnych sporów Japonii oraz innych państw azjatyckich na tle wydarzeń II wojny światowej. Cesarz Akihito wspomniał także o istotnej roli kobiet w rodzinie cesarskiej. Wszakże nie wypowiedział swojej opinii o najważniejszej sprawie, która obecnie jest związana z rodziną cesarską: następstwie tronu. Brak męskiego potomka w rodzinie następcy powoduje, że jedyna kandydatką objęcia władzy jest 4-oletnia księżniczka Aiko, znaczy, byłaby, gdyby prawo dopuszczało kobiety do dziedziczenia.

czytaj więcej »

Życzenia Świąteczne

23.12.2005 00:00 Vivi

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia cała redakcja Konnichiwa oraz Straż Przyboczna składa wszystkim najlepsze życzenia!
Zdrowych i wesołych Świąt!

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij