Aktualizacja na Konnichiwie

09.02.2006 00:00 Kelly

Kolejna aktualizacja na Konnichiwie to opis chyba najsłynniejszego przybytku Kioto, świątyni Toji, której pięciokondygnacyjna pagoda stała się jednym z symboli Kioto i Japonii. Oczywiście dział Kioto.
Ponadto dział Recenzje wzbogacony o opis niezwykłej książki Japonia zmienna czy niezmienna. Rewelacyjna opowieść o Kraju Kwitnącej Wiśni, która wyszła spod pióra ś. p. Jolanty Tubielewicz.

Sakura News

08.02.2006 00:00 Kelly

Gazety japońskie podają w nagłówkach wiadomość o kolejnej ciąży księżnej Kiko, małżonki księcia Akishino, drugiego syna japońskiego cesarza Akihito. Jeżeli byłby to syn, byłby, według obecnego prawa, byłby trzecim wg prawa do tronu po obecnym Cesarzu, oraz następcy Naruhito. Tymczasem od ponad 40-u lat w rodzinie cesarskiej, dziedzicznej wyłącznie w linii męskiej, nie urodził się żaden chłopak. Niemniej, premier Junichiro Koizumi stwierdził, ze nie wycofa ustawy o dopuszczeniu kobiet do tronu. Oznaczać to będzie prawo do dziedziczenia dla księżniczki Aiko, córki następcy tronu książę Naruhito i jego żony Masako.

czytaj więcej »

Sakura News

01.02.2006 00:00 Kelly

Wszyscy redaktorzy portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna łączą się w bólu z całą Polską po strasznych wydarzeniach w Katowicach. Informacje o tej sprawie pojawiły się w prasie światowej, w tym także w dziennikach japońskich, których linki znajdują się, jak zwykle, pod wiadomościami.

Kawasaki (prefektura Kanagawa) planuje zbudować muzeum poświęcone pamięci Fujiko F. Fujio (Fujimoto Hiroshi), współtwórcy Doraemon, który odszedł w 1996 roku. Muzeum ma mieć powierzchnię 2-4 tysięcy metrów kwadratowych

Plany Waneko obejmują wydanie jedną z trzech mang:

  • Peace MakerNanae Kurono,
  • Utena Chiho Saito,
  • Yami no Matsuei Yoko Matsushita.

Oprócz tego w planach: dwa tytuły shojo (dla dziewcząt): First Love (10 tomików), Maniattemasu (2 tomiki).

Kupic już można w Japonii grę Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus.

czytaj więcej »

Konnichiwa: aktualizacja

31.01.2006 00:00 Vivi

Dzisiejsza aktualizacja dotyczy działów: "Twórczość" i "J-music". W pierwszym wymienionym pojawiły się rysunki Lapis Lazuli natomiast w drugim został dodany tekst (autor Mizukiri) dotyczący zespołu "Korekyojin", składającego się z muzyków należących do awangardowej sceny jazzu japońskiego, oraz płyty "Arabesque".

Konnichiwa: aktualizacja

28.01.2006 00:00 Kelly

Kilka miesięcy temu spotkałem się z opowieścią o pobycie Jezusa Chrystusa w Japonii. Mimo, że, a może właśnie dlatego, że jestem katolikiem, sprawa mnie zainteresowała, jednakże nie spodziewałem się, że będę się mógł kiedykolwiek podzielić z Czytelnikami portalu Straż Przyboczna & Konnichiwa informacjami na ten temat. Przypadkiem jednak zdarzyło mi się przeczytać świetną książkę ś. p. profesor Jolanty Tubielewicz Japonia zmienna czy niezmienna, która naświetla bliżej ową sprawę. Stąd artykuł: Mit Chrystusa w Japonii, który opisuje, cóż to grupa mitomanów, szczególnie zaś pani Yamane Kiko, nawymyślała w tej i wielu innych sprawach, przewracając do góry nogami historię ludzkości i wszechświata. Nie odważyłem się dać tego tekstu do działu Historia, jednakże wszyscy chętni proszeni są do działu Inne.

Ponadto kolejna recenzja Kamikadze Rozkaz śmierci, według mnie, najlepsza z książek poświęconych pilotom formacji specjalnych. Jest to szereg wywiadów, które Klaus Scherer przeprowadza z osobami powiązanymi z Kamikaze. Szczególne wrażenie czynią rozmowy z pilotami, którzy niezwykłym zrządzeniem losu uratowali się od pewnej śmierci i młodych dziewczyn, obecnie starszych niewiast, które przymuszano, by służyły w bazach Kamikaze i radośnie żegnały odlatujących lotników. Słów kilkoro na temat tej pozycji możecie przeczytać w dziale Recenzje.

Sakura News

26.01.2006 00:00 Kelly

17 lutego na ekrany polskich kin wejdą słynne Wyznania Gejszy, na podstawie powieści Arthura Goldena, której recenzję można przeczytać na naszej stronie w dziale Recenzje. Tymczasem chińscy widzowie nie obejrzą tego filmu, ponieważ został on zakazany. Ponoć Chińczyków zbulwersowała obsada filmu, w której znalazły się dwie chińskie aktorki - Zhang Ziyi i Gong Li. Skoro w Chinach gejsze są często utożsamiane z prostytutkami zdecydowano, ze film wzbudzałby niechęć do Japonii, uproblematyczniając nienajlepsze stosunki pomiędzy dwoma krajami.
Galeria zdjęć z filmu
http://film.wp.pl/p/foto.html?id=25395,33419

Wody Japonii przeżywają inwazję meduz Stomolophus nomurai, zwanych w języku japońskim Echizen kurage, osiągających wagę nawet 200 kilogramów. Dlaczego się pojawiły tak obficie, niestety nie wiadomo. Meduzy dostające się do ich sieci trują i zgniatają swymi ciałami ryby, chociaż nie są aż tak toksyczne, aby stanowić poważne zagrożenie dla ludzi.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij