Konnichiwa: aktualizacja

31.01.2006 00:00 Vivi

Dzisiejsza aktualizacja dotyczy działów: "Twórczość" i "J-music". W pierwszym wymienionym pojawiły się rysunki Lapis Lazuli natomiast w drugim został dodany tekst (autor Mizukiri) dotyczący zespołu "Korekyojin", składającego się z muzyków należących do awangardowej sceny jazzu japońskiego, oraz płyty "Arabesque".

Konnichiwa: aktualizacja

28.01.2006 00:00 Kelly

Kilka miesięcy temu spotkałem się z opowieścią o pobycie Jezusa Chrystusa w Japonii. Mimo, że, a może właśnie dlatego, że jestem katolikiem, sprawa mnie zainteresowała, jednakże nie spodziewałem się, że będę się mógł kiedykolwiek podzielić z Czytelnikami portalu Straż Przyboczna & Konnichiwa informacjami na ten temat. Przypadkiem jednak zdarzyło mi się przeczytać świetną książkę ś. p. profesor Jolanty Tubielewicz Japonia zmienna czy niezmienna, która naświetla bliżej ową sprawę. Stąd artykuł: Mit Chrystusa w Japonii, który opisuje, cóż to grupa mitomanów, szczególnie zaś pani Yamane Kiko, nawymyślała w tej i wielu innych sprawach, przewracając do góry nogami historię ludzkości i wszechświata. Nie odważyłem się dać tego tekstu do działu Historia, jednakże wszyscy chętni proszeni są do działu Inne.

Ponadto kolejna recenzja Kamikadze Rozkaz śmierci, według mnie, najlepsza z książek poświęconych pilotom formacji specjalnych. Jest to szereg wywiadów, które Klaus Scherer przeprowadza z osobami powiązanymi z Kamikaze. Szczególne wrażenie czynią rozmowy z pilotami, którzy niezwykłym zrządzeniem losu uratowali się od pewnej śmierci i młodych dziewczyn, obecnie starszych niewiast, które przymuszano, by służyły w bazach Kamikaze i radośnie żegnały odlatujących lotników. Słów kilkoro na temat tej pozycji możecie przeczytać w dziale Recenzje.

Sakura News

26.01.2006 00:00 Kelly

17 lutego na ekrany polskich kin wejdą słynne Wyznania Gejszy, na podstawie powieści Arthura Goldena, której recenzję można przeczytać na naszej stronie w dziale Recenzje. Tymczasem chińscy widzowie nie obejrzą tego filmu, ponieważ został on zakazany. Ponoć Chińczyków zbulwersowała obsada filmu, w której znalazły się dwie chińskie aktorki - Zhang Ziyi i Gong Li. Skoro w Chinach gejsze są często utożsamiane z prostytutkami zdecydowano, ze film wzbudzałby niechęć do Japonii, uproblematyczniając nienajlepsze stosunki pomiędzy dwoma krajami.
Galeria zdjęć z filmu
http://film.wp.pl/p/foto.html?id=25395,33419

Wody Japonii przeżywają inwazję meduz Stomolophus nomurai, zwanych w języku japońskim Echizen kurage, osiągających wagę nawet 200 kilogramów. Dlaczego się pojawiły tak obficie, niestety nie wiadomo. Meduzy dostające się do ich sieci trują i zgniatają swymi ciałami ryby, chociaż nie są aż tak toksyczne, aby stanowić poważne zagrożenie dla ludzi.

czytaj więcej »

Aktualizacja na Konnichiwie

21.01.2006 00:00 Kelly

Czy wiecie kiedy odnotowano pierwsze pewne spotkanie Polaka oraz Japończyka? Czy wiecie, gdzie się ono odbyło? Otóż w 1585 roku w Rzymie. Czy wiecie, jak można powiązać z Japonią takich ludzi, jak Kopeć, Beniowski, Boym? Jeżeli nie, zapraszamy do działu Historia na tekst Sarmaci na japońskiej ziemi.
Ponadto opis słynnego chramu Kitano-temmangu w Kioto. Nawet, jeżeli nie interesujesz się naprawdę ciekawą historią powstania chramu, popatrz na przepiękne śliwy rosnące wokół niego. Oczywiście dział Kioto. Redakcja zaprasza do zapoznania się z nowymi tekstami.

Sakura News

20.01.2006 00:00 Tsurugizan, Kelly

Dzisiaj pierwsza informacja z Nagoi. Od 3 grudnia 2005 pełną parą ruszyła pierwsza polska restauracja Polonez w Nagoi. Prowadzona jest przez pana Jarosława Dąbrowskiego, który prowadził restaurację o tej samej nazwie w Pawilonie Polskim podczas EXPO 2005 w Aichi i pana Piotra Kinickiego. Szef kuchni, pan Piotr Biesiadecki, serwuje polskie przysmaki takie jak bigos, pierogi, gołąbki czy śledź w oleju, tatar lub bardziej wyrafinowane potrawy typu kaczka pieczona albo Tournedos a'la Madame Walewska. Desery też typowo polskie jak szarlotka lub makowiec.
Restauracja stała się małą Polonią w Nagoi i ściąga nielicznych, mieszkających tu Polaków. Są plany otwarcia jeszcze jednej restauracji ale już w Tokio.

Zapowiada się pysznie, a odwiedzić Poloneza warto tym bardziej, że może będziecie mieli farta i obsłuży Was nasza Koleżanka redakcyjna i, jestem całkowicie tego pewien, najsympatyczniejsza kelnerka w całej Nagoi, Tsurugizan (ten akapit pochodzi wyłącznie ode mnie: Kelly).

czytaj więcej »

Sakura News

17.01.2006 00:00 Kelly

Potężny ruch na rynku telewizorów plazmowych i LCD. Matsushita, czyli Panasonic, wybuduje w Amagasaki największą na świecie fabrykę tej specjalności. Japończycy maja tam zainwestować 1,6 mld dolarów. Docelowo fabryka osiągnie pełne moce w marcu 2009, co oznaczać ma 6 mln plazmowych wyświetlaczy 42-calowych rocznie. Podobne plany ma Sharp, który inwestuje w fabrykę ekranów LCD 1,46 mld dolarów w produkcję w Kameyama w Japonii. Pierwsze wyświetlacze opuszczą fabrykę w październiku 2006 r. natomiast pełną zdolność produkcyjną fabryka osiągnie w październiku 2007 r. - 30 tys. arkuszy substratów miesięcznie. Także konkurenci Japończyków nie zasypują gruszek w popiele. Potężne inwestycje czyni w tej branży np. nr 3 na tym rynku, koreański Samsung. Według DisplaySearch, nr 1 na rynku wyświetlaczy LCD i TV plazmowych jest Matsushita (26-proc. udział w rynku), dalej LG Electronics (15 proc. udział) i Samsung Electronics (13 proc.). Hitachi, Pionieer i Sony razem posiadają 10 proc. rynku.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij