Spotkanie z kulturą Japonii - komiks japoński

10.02.2009 00:00 Vivi

Bemowskie Centrum Kultury Art.bem w Warszawie oraz Wydawnictwo Hanami zapraszają na spotkanie poświęcone japońskiej sztuce komiksowej, które odbędzie się 18 lutego o godzinie 19:00 w Bemowskim Centrum Kultury.

W Art.bem ruszyły zapisy na kolejny semestr zajęć z kultury i języka japońskiego. Informacje o kursach można uzyskać drogą mailową ilona.sawicka@artbem.pl lub telefoniczną 022 532-04-17.

SPOTKANIE Z KULTURĄ JAPONII.
Manga - wspaniały świat japońskich komiksów.

Estetyka komiksu japońskiego nie jest, jak wielokrotnie próbowano dowieść, wytworem bazującym jedynie na osiągnięciach kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Sztuka sekwencyjna z Wysp pomimo swojej unikatowości i rozpoznawalności, nie była wolna od wpływów ze Starego i Nowego Kontynentu.

Japoński komiks, zwany potocznie mangą większości osób kojarzy się z dziewczynkami w marynarskich mundurkach i kolorowymi stworkami, które wydają z siebie piskliwe dźwięki. Lecz to tak naprawdę czubek góry lodowej. Przyjaźń, miłość, odwaga, magia, potwory, a nawet problemy społeczne i cywilizacyjne to tematy, które znajdziemy komiksach różnych krajów. Golf, gotowanie, ekonomia, techniki agrarne, to motywy, jakich prawdopodobnie nie doszukamy się poza produkcjami japońskimi. W Kraju Kwitnącej Wiśni wszyscy znajdą coś dla siebie bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania.

O bogactwie rynku japońskich komiksów oraz ich estetyce opowie Radosław Bolałek - japonista, tłumacz, ekonomista i badacz komiksu. Spotkanie ilustrowane będzie prezentacją multimedialną , w programie jest także dyskusja z uczestnikami.

18 lutego, godz. 19.00
Bemowskie Centrum Kultury, sala 210
ul. Górczewska 201
01-459 Warszawa
WSTĘP WOLNY

www.hanami.pl

 

« wstecz