Sakura News

02.06.2006 00:00 Kelly

Przypominamy o tym, że chętni do współtworzenia strony są proszeni o kontakt poprzez panel na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Japonia wyraziła zainteresowanie regionalnym projektem realizowanym przez Program Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju (UNDP)-Jedwabnym Szlakiem. Inicjatywa ta obejmuje na razie Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan.

Masakrystyczne wyniki liczby samobójstw w Japonii. 32,552 osób popełniło samobójstwo w 2005 roku, około 0.7 procent więcej niż w 2004 roku, gdzie zabiło się 32,325 osób. Częściej są to mężczyźni, ok. 70 procent i często ludzie po 60-tce. Natomiast zmniejszył się o 5,7 procent wskaźnik zaginień. 90.650 osób zaginęło w 2005 roku.

Prefektura Kanagawa zajęła zaszczytne drugie miejsce w wielkości ludności. Pierwszą jest oczywiście Tokio, natomiast drugie zajmowała prefektura Osaka. Obecnie Kanagawa liczy 8.823.227, czyli 2.142 więcej niż prefektura Osaka.

Japońskie gazety poświęcają ostatnio sporo uwagi seksualnemu napastowaniu. Chociażby Mainichi Daily News wspomina, że Koji Iwagami, 41-letni nauczyciel gimnazjum Setagaya-ku obmacywał 19-oletnią dziewczynę w pociągu tokijskim. Pokrzywdzona zawiadomiła odpowiednie służby, natomiast nauczyciel tłumaczył się, że był pijany. Również Mainichi Daily News podaje, że 65-letni coach drużyny baseballowej liceum w Abiko. Yoshinori Arai zaprosił dwie dziewczyny na lunch, potem zaś na karaoke, gdzie doszło do napastowania.

Japońskie wydanie Playboya informuje o nowej rozrywce Japończyków: podglądaniu kobiecych majtek. Opinie na temat tej formy rozrywki są dosyć zróżnicowane, od Mężczyźni są zwierzętami, do spojrzenia z przymrużeniem oka-bagatelizującym cała sytuację.

Słynny japoński malarz Yoshihiko Wada oskarżony o plagiat włoskiego artysty przez swoich kolegów po fachu. Sekcja grupy Kokugakai wysłała w tej sprawie list do Wady, obecnie zaś czeka na odpowiedź. Jeżeli odpowiedzi nie będzie, grupa ma podjąć inne kroki. Umarł słynny reżyser Shohei Imamura, podwójny zwycięzca festiwali w Cannes, twórca m. in. słynnej Ballady o Narayamie. Odszedł także znany aktor Masumi Okada, urodzony w Paryżu z ojca Japończyka i matki Dunki.

Telewizja Tokyo Broadcasting System pokazała 6 maja nowy rodzaj diety ryżowo-fasolowej pieczonej oraz sproszkowanej. Miała być świetna, tyle, że po spożyciu 158 osób dostało wymiotów, a 30 musiano leczyć szpitalnie. Telewizja złożyła wyrazy ubolewania oraz przeprosiła poszkodowanych.

Ręka zrobotyzowana kontrolowana poprzez ludzkie myśli - Spin.com podaje, ze taki wynalazek dokonał się w Kioto. Wynalazek będzie miał zastosowanie zarówno w protetyce, jak i robotyce.

Wszyscy kojarzą standardowy ubiór japońskiego białego kołnierzyka: garnitur plus krawat-wydanie męskie, garsonka - wydanie żeńskie. Tymczasem w lecie przeciętna temperatura miesiąca sięga w niektórych częściach Japonii 30-u niemal stopni. Dlatego też rząd zaczął prowadzić akcję Cool Biz mającą wprowadzić modę na ubieranie się w lżejsze stroje w gorące dni. Także premier Koizumi zamiast garnituru ubrał oficjalnie lekką, przewiewną koszulę

Jej Cesarska Mość Michiko odwołała konferencję prasową ponieważ dostała przeziębienia. Choroba cesarzowej jednakże nie wpłynie na planowaną podróż cesarskiej pary do Azji Południowo - Wschodniej. Zdrowia!

Black Lagoon to anime, które cieszy się ostatnio sporą popularnością i przedstawia romantyczną wersję piractwa na wyspach południowego Pacyfiku. Japoński rząd jednakże myśli o tym zjawisku nieco inaczej. Dlatego wyprawia trzy łodzie patrolowe na te wody. Łodzie mają być podobne do przeciętnych, jednakże będą posiadać silne uzbrojenie.

Waneko wznowiło książkę Świat z papieru i stali - okruchy Japonii.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.japantimes.com/
http://www.interia.pl/
http://news.sawf.org/default.aspx
http://www.spin.com/
http://sklep.waneko.pl/

 

« wstecz