Sakura News

19.04.2006 00:00 Kelly

Przypominamy chętnym do współpracy przy portalu, ze zgłoszenia wysyła się przez stronę http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Na terenie Miasta Oświęcimia odbędzie się 13 i 14 czerwca 2006r. ceremonia zorganizowana z okazji 66 rocznicy pierwszego transportu więźniów do Oświęcimia. W dniu 13 czerwca będzie miała miejsce rytualna modlitwa poprowadzona przez Jego Ekscelencję Mistrza Seiyu Kiriyama założyciela buddyjskiej szkoły Agon-shu. Podczas uroczystości przedstawiciele różnych religii m. in. ok. 200 wyznawców Shinto pomodlą się o pokój na świecie. Główną atrakcją uroczystości będzie Rytuał Ognia. Zostanie wzniesione palenisko Gomadan, które następnie zostanie spalone wraz z milionem modlitw, które będą wypisywane na deseczkach, za dusze zmarłych i w intencjach wznoszonych przez przybyłych. Będzie to widowisko, które przybliży kulturę japońską i buddyjską.

Japonia od 1993 roku wspomogła Autonomię Palestyńską sumą 840 mln dolarów, mi. in. w marcu Japonia przeznaczyła 6 mln dolarów na zakup żywności. Tokio zamierza kontynuować pomoc, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział Akira Chiba z biura prasowego MSZu, jednakże warunkiem jest pewność, że rząd Hamasu popiera proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Japońscy naukowcy naukowcom z bazy Dome Fuji, którzy wydobyli na Antarktyce blok lodu sprzed miliona lat, teraz zaprezentowali go w Tokio. Operacja wwiercenia się na 3 kilometry pod powierzchnię lodu i pomyślne wydobycia ww. bloku, zajęła ponad dwa lata. Udało się w styczniu 2006 roku. Potem zaś lód przetransportowano do Japonii przy pomocy lodołamacza. Istotnych danych może dostarczyć analiza pęcherzyków powietrza uwięzionych w lodzie. Można odczytać dane o zmianach temperatury oraz poziomu dwutlenku węgla i metanu oraz, być może, badać ewolucję organizmów uwięzionych w lodzie.

NIHONGO NORYOKU SHIKEN to egzamin na certyfikat poświadczający poziom znajomości języka japońskiego, którego organizatorem jest Fundacja Japońska. Ostatni odbył się 4 grudnia 2005 r. odbył się w Warszawie. Kolejny egzamin odbędzie się 3 grudnia 2006 r. Jest więc jeszcze trochę czasu na podszkolenie japońsskiego.

Natomiast znacznie mniej czasu mają ci, którzy chcą skorzystać z oferty stypendialnej na studia w Japonii. Wybrani stypendyści, odbywają roczny kurs przygotowawczy obejmujący m.in. naukę języka japońskiego, a po ukończeniu 4-letnich studiów na wyższej uczelni w Japonii (studia medyczne, stomatologiczne i weterynaryjne trwają 6 lat) otrzymują stopień naukowy odpowiadający stopniu magistra na polskich uczelniach. Formularz zgłoszenia egzaminacyjnego należy przesłać do Ambasady Japonii końca maja 2006.

Sprzed kilku lat można przypomnieć europejsko - afrykańską Wojnę o Pietruszkę, jak się nazywała sporna wyspa na Morzu Śródziemnym, po której chadzały wyłącznie kozy. Czy spór japońsko - koreański może wyglądać niczym ten śródziemnomorski? Raczej wątpliwe, Choć obydwie strony ostro dyskutują na temat Dokko na Morzu Japońskim. Dokko to dwie wyspy mające łącznie 0,23 kilometra kwadratowego powierzchni. Tyle, ze Japonia prowadzi tam jakieś badania topograficzne, który to fakt nie podoba się Seulowi, co dobitnie podkreśli Minister Handlu Zagranicznego Korei Ban Ki Moon. Japońska szara eminencja Shinzo Abe dobitnie odpowiedział na to słowami, które znaczyły w języku polityki: nie przerwiemy owych topograficznych podróży. Pytanie: co dalej? Przypuszczalnie jednak, obydwa państwa łączy wiele i konflikt tego typu nie ma szans na przerodzenie się w Wojnę o Pietruszkę.

Takie informacje, mówiące o zaginionych żołnierzach, przychodzą co jakiś czas. Obecnie odwiedza po 63ech latach Japonię Uwano Ishinosuke. Zaginiony, uznany za zmarłego, żył do tej pory na Ukrainie i teraz 83latek odwiedził swoją ojczyznę. Przyleciał do Japonii lądując na lotnisku Narita.

Marcin Bruczkowski we Wrocławiu spotka się w piątek, 21 kwietnia o 18:00, we wrocławskim EMPIKu Megastore, Rynek 50. Spotkanie będzie połączone z koncertem zespołu Hebi. Po spotkaniu Marcin Bruczkowski zaprasza na nieformalne pogawędki (i popijki) z nim oraz zespołem w jednym z wrocławskich pubów (miejsce zostanie podane w czasie spotkania w EMPIKu). Spotkanie odbędzie się w ramach promocji książki, "Singapur, czwarta rano", która opowiada historię polskiego perkusisty w Singapurze i jego zespołu. Przypominam, ze Marcin Bruczkowski napisał wcześniej doskonałą książkę "Bezsenność w Tokio".

Gdański DKF Miłość Blondynki w dniach 21-22 kwietnia zaprasza na imprezę filmową pt. Japoński kobietogram: wizerunki kobiet w kinie japońskim Rytuały - transgresje - maski. Dwudniową prezentację japońskiej kinematografii wypełnią projekcje filmów Hiroshiego Teshigahary, Kaneto Shindo, Nagisy Oshimy, Takeshiego Miike, w których głównymi bohaterkami są postacie kobiece. Prezentowane filmy mają przybliżyć specyfikę funkcjonowania kobiet w hierarchicznym japońskim społeczeństwie, jednocześnie wprowadzając widza w wyrafinowany świat japońskiej estetyki oraz poetyckiego piękna. Transgresje - cały czas nieprzenikniony świat kobiet, zamknięty tym razem na celuloidowej taśmie. Wprowadzeniem widzów w świat prezentowanych filmów zajmie się Piotr Kletowski.
Pprogram:
21 kwietnia (piątek)
Kobieta z wydm reż. H. Teshigahara
Kobieta diabeł reż. K. Shindo
22 kwietnia (sobota)
Imperium Namiętności reż. N.Oshima
Gra Wstępna reż. T.Miike


W dniach od 3 marca do 28 kwietnia w godzinach 8.30.- 16.30 w sali wystawowej Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii (Aleje Ujazdowskie 51) można oglądać wystawę zorganizowaną wspólnie przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Ambasadę Japonii. Wystawa prezentuje dzieła współczesnej sztuki japońskiej ofiarowane Muzeum w 1973 roku przez Mitsugi Mochidę. Z daru liczącego sto dwadzieścia obiektów organizatorzy wybrali 51 najciekawszych prac z różnych dziedzin malarstwa i rzemiosła artystycznego tak, by dobór ten jak najlepiej oddawał charakter kolekcji. Wśród prezentowanych dziedzin artystycznych - malarstwo, kaligrafia, rzeźba, wyroby rzemiosła artystycznego. Wśród pokazanych kaligrafii są prace między innymi takich twórców jak Tejima Ukyo, Shunkai Bundo, Matsui Yoshu i Kaneko Otei. Z prac malarskich wybranych na wystawę dominują dzieła nurtu nihonga, będącego kontynuacją tradycji japońskiej, ale dostosowanej do nowoczesności. Wśród blisko 40 obiektów rzemiosła artystycznego są wyroby ceramiczne i szkło artystyczne.

W dniu 24 kwietnia 2006 r. (poniedziałek) o godz. 12:10 w programie 1 Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany japoński film pt. Warszawska jesień produkcji Kansai TV nawiązująca do wydarzeń z lat XXtych Xxego wieku. Jest to film opowiadający o 800 osieroconych polskich dzieci z Syberii, które dzięki pomocy japońskiego Czerwonego Krzyża mogło bezpiecznie wrócić do Polski. Film ten był emitowany 23 grudnia 2003 r.. w programie ogólnokrajowym telewizji japońskiej i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów.

Identyczną tematykę posiada wystawa fotograficzna Dzieci Syberyjskie. Pomoc Japonii dla dzieci polskich z Syberii 1919 - 1923 w Muzeum Etnograficznym, Oddział Muzeum Narodowego we Wroclawiu, ul. Traugutta 11/113. Wystawę można oglądać do maja 2006. Wystawa jest przygotowana ze zbiorów Wiesława Theissa i Teruo Matsumoto. Wystawę przygotowano we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Polsko-Japońskiego przy honorowym patronacie Ambasady Japonii.

Informacje pochodzą ze stron:
home.kyodo.co.jp
www.gazeta.pl
mdn.mainichi-msn.co.jp
www.topix.net/world/japan
www.crisscross.com/jp/
www.gildia.pl
www.mnwr.art.pl/ramka.html
www.emb-japan.pl

 

« wstecz