Sakura News

05.04.2006 00:00 Kelly

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna. Prosimy informacje w tej sprawie wysyłać poprzez formularz na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Osoby śledzące japońska prasę mogły od pewnego czasu przeczytać na nagłówkach gazet powtarzającą się nazwę internetowej firmy Livedoor. Przypomnijmy, że pięciu członków zarządu zostało w styczniu br. Aresztowanych w związku z oskarżeniami o kreatywną księgowość, machinacje giełdowe oraz publikowanie nieprawdziwych danych finansowych. Jednakże od pewnego czasu cała sprawa nabrała także charakteru politycznego.

Na początku marca poseł Partii Demokratycznej (Minshuto) Hisayasu Nagata stwierdził podczas obrad parlamentu, że syn sekretarza generalnego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej wziął ćwierć miliona dolarów łapówki od internetowego potentata Takafumiego Horie. Dowodem w sprawie miała być internetowa korespondencja dostarczona Nagacie przez jednego z dziennikarzy. Miało to zresztą ręce i nogi, gdyż LDP popierało Takafumiego podczas wyborów 2005, który próbował dostać się do parlamentu jako kandydat niezależny. Kiedy w styczniu został aresztowany, padło podejrzenie na jego powiązania z LDP, a premier Koizumi musiał ostro się tłumaczyć. Notowania rządu spadły o 14 procent. Pamiętajmy, że w Japonii LDP rządziła cały czas z niewielkimi okresami przerwy, toteż taka sytuacja spadku notowań mogła się nie powtórzyć i Partia Demokratyczna, postrzegana przez niektórych jako jedyna siła mogąca się kiedyś przeciwstawić LDP, wyciągnęła sprawę owej łapówki. Rząd rzeczywiście przeżywał trudny okres, jednak do czasu, kiedy list, który miał stanowić dowód, okazał się sfałszowany.
"Ponoszę całkowitą odpowiedzialność za całe zamieszanie" - powiedział w piątek Seiji Maehara, przywódca Partii Demokratycznej przepraszając za całe zamieszanie. Wraz z nim dymisję ogłosił sekretarz generalny partii oraz 90 najważniejszych działaczy. Także poseł Nagata, który odpowiada za całe zamieszanie przepraszał oraz zapowiedział dymisję. Szanowni Czytelnicy, przepraszam, że pozwolę sobie na chwilę wejść na swoje podwórko przypominając niezwykle podobną sytuację, kiedy z trybuny sejmowej Andrzej Lepper oskarżył kilku polityków o przyjmowanie łapówek. Wszyscy wiemy co się stało potem, widzimy, czym jest honor dla polityków japońskich, czym zaś dla polskich oraz stwierdzam smutny fakt, że także dla sporego odsetka społeczeństwa honor jest czymś nieistotnym, skoro głosują tak, jak głosują.

 

 Chiny mają pretensję do Japonii, ze jej politycy odwiedzają świątynię Yasukuni. Japończycy nie pozostają dłużni. Minister Spraw Zagranicznych Taro Aso w stacji Fuji TV Network ocenił, ze Chiny stanowią niebezpieczeństwo dla innych państw regionu. Powodem owego zagrożenia jest chiński potencjał wojskowy, dokładnie zaś brak przejżystosci w zakresie programu zbrojeń. Nie jest to pierwsza ocena szefa japońskiego MSZ-u. Także pod koniec 2005 roku zwracał uwagę na chińskie niebezpieczeństwo, jednak po proteście Pekinu rząd japoński ogłosił, ze nie uważa Chiny za zagrożenie.

W niedzielę wieczorem w mieście Sakai koło Osaki 40-letnia kobieta zdecydowała się na prawdopodobnie, samobójczy skok trzymając w ręku 7-ioletniego synka. Matka zginęła na miejscu, jednakże dziecko wyszło cało. Oczywiście tragedia byłaby tragedią zawsze, jednakże tutaj dodatkowo zaistniała niecodzienność. Skok bowiem wykonano z 20-ego piętra, czyli ok. 60 metrów

Polski wydawca mangi JPF zmienia siedzibę przenosząc się z Olecka do Szczecina, w związku z tym poszukuje pracownika. Szczegóły na stronie głównej http://www.jpf.com.pl/

W Poznaniu, w Collegium Novum, al. Niepodległości 4, Sala C - 1 odbędzie się w piątek, 7 kwietnia, o godzina 19:00 spotkanie autorskie z Marcinem Bruczkowskim, autorem książek: "Bezsenność w Tokio" oraz "Singapur czwarta rano". Wstęp wolny. Organizatorami spotkania są: Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy oraz Japonica Creativa.

Nowości Waneko:
6 tom mangi SEIMADEN You Higuri,
13 tom mangi Kena Akamatsu LOVE HINA.

Do muzyki z opery Giacomo Pucciniego "Turandot" Shizuka Arakawa wykonała swój program dowolny w Turynie zdobywając mistrzostwo olimpijskie. Teraz ona wraz z premierem Koizumi obejrzeli przedstawienie opery w Suntory Hall. Później obydwoje udali się za kulisy spotykając wykonawców Andreę Grubera, Vincenzo La Scolę i Svetlę Vassilievą. Przypomnijmy, że jedna że słynnych oper Pucciniego "Madame Butterfly" dzieje się właśnie w Japonii w Nagasaki w roku 1904.

Witamina C wpływa na wydłużenie życia! Przynajmniej tak dowodzą badania Tokyo Medical and Dental University i Tokyo Metropolitan Institute of Gerontology. Rezultaty badań zostaną ogłoszone w 4 numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences". Jedzmy witaminę C.

Premier Koizumi 3-im co do długości trwania na urzędzie szefem rady ministrów w powojennej Japonii. Prowadzi Eisaku Sato 2,798 dni premierowania, drugie miejsce zajmuje Shigeru Yoshida - 2616 dni, trzecim zaś był Yasuhiro Nakasone - 1806 dni.

Cielaki na lotnisku Narita. We wtorek transportowano je z Nowej Zelandii. Wszakże pracownicy lotniska przez pomyłkę otwarli niewłaściwe wrota i 3 z 500 cielaków zaliczyło sobie przechadzkę. Przy czym 2 złapano dość szybko, natomiast jeden uciekał przez 20 minut

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://www.gazeta.pl/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.kasumi.pl/
http://www.japantimes.com/
http://www.jpf.com.pl/
http://www.creativa.amu.edu.pl/
http://www.waneko.pl/

 

« wstecz