Sakura News

02.04.2006 00:00 Vivi

List zapraszający dla wszystkich miłośników Japonii na wystawę. Wortal Konnichiwa & Straż Przyboczna dołącza się do zaproszenia.

W imieniu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Polsko-Japońskiego (OW TPJ) zapraszam na organizowana wspólnie z Muzeum Etnograficznym, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Traugutta 11/113 wystawę pt. "Dzieci Syberyjskie. Pomoc Japonii dla dzieci polskich z Syberii 1919 - 1923." Wystawa czasowa czynna od 1 kwietnia do maja 2006. Wystawa fotograficzna przygotowana ze zbiorów Wiesława Theissa i Teruo Matsumoto prezentuje mało znany, lecz wyjątkowo piękny epizod z historii stosunków polsko-japońskich. Dzięki staraniom Polskiego Komitetu Ratunkowego we Władywostoku udało się pozyskać pomoc Japonii przy ewakuacji polskich sierot z Syberii. W latach 1920 - 1923 uratowano ponad 800 dzieci. Podczas pobytu w Japonii były one otoczone troskliwą opieką, nie tylko medyczną.
Dzieci odżywiono, ubrano, zorganizowano im naukę, wycieczki i zabawy z japońskimi rówieśnikami. Na japońskich statkach wypłynęły w podróż do Polski (via USA i Wielka Brytania). Poza kopiami historycznych fotografii z lat dwudziestych i trzydziestych, prezentowane są współczesne, dokumentujące pobyt w Polsce w 2002 roku Japońskiej Pary Cesarskiej, dokumentujące m.in. spotkanie z Syberyjskimi Dziećmi (dziś 90-latkami). Wystawę przygotowano we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa
Polsko-Japońskiego przy honorowym patronacie Ambasady Japonii. Wernisaż 31 marca o godz. 18.00.

Zapraszam,
Marek Bębenek
Prezes OW TPJ

« wstecz