Sakura News

21.03.2006 00:00 Kelly

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna. Prosimy informacje w tej sprawie wysyłać poprzez formularz na stronie http://www.konnichiwa.pl/redakcja,nabor.html

Informujemy, ze w tą sobotę ukazał się Przewodnik po Japonii, jako książka dołączana do Gazety Wyborczej. Koszt przewodnika 25 zł. Można go dostać w kioskach i EMPiKach. Sam styl przewodnika nawiązuje, w moim przekonaniu, do wydania National Geographic, czyli elegancki papier, dużo zdjęć i opisów ogólnych, natomiast, co odróżnia go od Pascala, znacznie mniej omówionych obiektów. Niemniej, biorąc pod uwagę cenę przewodników konkurencyjnych kosztujących w granicach 50-60 zł, oferta Gazety Wyborczej jest niezwykle atrakcyjna.

O wydarzeniach wiosennego turnieju sumo w Osace oraz wynikach finału Mistrzostw Świata w baseballu z pewnością opowie Michał w relacjach sportowych, natomiast Sakura News zapraszają na skrót informacji politycznych, ekonomicznych.

Książę Naruhito do wczoraj przebywał w Meksyku na 4tym Światowym Forum Wody. Z Mexico City udał się do Vancouver, gdzie ma się spotkać z rodakami mieszkającymi w Kanadzie oraz odwiedzić kilka miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Premier Junichiro Koizumi oraz Generalny Dyrektor Agencji Obrony Fukushiro Nukaga debatują na temat relokacji amerykańskich sił wojskowych z Okinawy w inne miejsca. Relokacja ta jest wynikiem lokalnych żądań. Tyle, że rząd tokijski pragnąłby mniejszych zmian, niż życzą sobie tego niektórzy mieszkańcy Okinawy. Problemem jest także koszt relokacji. Spośród 8 tys. żołnierzy amerykańskich większość będzie przeniesiona na Guam. Waszyngton jednak pragnie, żeby Japonia mocno partycypowała w kosztach przedsięwzięcia. Pytanie, ze premier Koizumi odpowie na to pozytywnie.

Nissan Motor Co. sprzeda szwedzkiemu Volvo 13% udziałów w Nissan Diesel Motor Co. za for 22,8 miliarda jenów. Oznacza to, ze szwedzka firma stanie się największym udziałowcem w producencie trucków, który zajmuje 4tą pozycję na japońskim rynku. Umowę w tej sprawie podpisali w Tokio obydwaj szefowie firm: Nissan - Carlos Ghosn i Volvo - Leif Johansson. Przypomnijmy, ze w samym Volvo dominuje kapitał francuskiego Renault, jednakże potężny pakiet jego akcji posiada także właśnie Nissan.

Japonia także czeka na wiosnę, gdyż sroga zima kosztowała ja ponad 100u zabitych obywateli. Jak podaje Agencja Meteorologiczna w Tokio zakwitły wiśnie. Kwitną one także w Jokohamie i Tateyamie oraz prefekturze Chiba. Przypomnijmy, ze w zeszłym roku kwitnienie miało miejsce prawie półtorej tygodnia później.

Wydarzeniem literackim Japonii stało się odkrycie 14u krótkich utworów zmarłego wybitnego pisarza Shuhei Fujisawy. Kompletne wydanie jego dzieł nie zawierało tych utworów, pisarz nie wspominał także o nich za życia. Ukazały się jednak one w starych magazynach, o czym nikt nie pamiętał, a co dostrzegła dopiero córka literata przygotowująca się do otwarcia Pawilonu Pamięci jej ojca w prefekturze Yamagata. Pisarz stworzył je, kiedy pracował jako redaktor gazety.

Tokio potwierdziło przypadek choroby wściekłych krów.
Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że nie ma możliwości, poprzez picie mleka, zarażenia się przez ludzi chorobą Creutzfeldta-Jakoba, natomiast niebezpieczne może być jedynie spożywanie mięsa. Przypomnijmy, ze po pierwszym wykryciu choroby wściekłych krów w Japonii w 2001 roku wszelkie ubite bydło poddaje się testom na wykrycie choroby.

Erupcja wulkanu na Hokkaido nie grozi na razie niebezpieczeństwem podało obserwatorium w Sapporo. Erupcja, niewielka, przydarzyła się na górze Meakandake ok 500 m od szczytu w kierunku północno-zachodnim wyrzucając popiół odnaleziony na drodze 10 km dalej na południe.. Pierwszy znany wybuch prawie półtorakilometrowego wulkanu miał miejsce w listopadzie 1998 roku.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.japantimes.com/
http://www.herald-zeitung.com/

 

« wstecz