Sakura News

05.12.2005 00:00 Michał Wojtas

Gamba Osaka Mistrzem J-League!

Z małym opóźnieniem podajemy ważną wiadomość dla fanów piłki nożnej. W sobotę Zwycięzcą J-League w sezonie 2005 po raz pierwszy w swojej historii zostal zespół Gamba Osaka.

Losy tytuły pozostawały nierozstrzygnięte do ostatniej, 34. kolejki ligowej. Przed sobotnimi spotkaniami, na pierwszym miejscu znajdował się z 58. punktami na koncie zespół Cerezo Osaka. Jeden punkt straty mieli piłkarze Gamby, natomiast po dwa - zespoły Urawa Reds i Kashima Antlers. Tak więc, w sobotę aż cztery drużyny miały szansę na świętowanie tytułu.

Ostatecznie, najbardziej cieszyli się podopieczni Akiry Nishino, którzy w ostatniej kolejce pokonali na wyjeździe Kawasaki Frontale 2:4. Bardzo rozczarował zespół Cerezo, który na własnym stadionie, w obecności ponad 40 tysięcy widzów, stracił w 89. minucie gola, który przesądził o utracie mistrzostwa. Urawa i Kashima wygrały swoje mecze wysoko - po 4:0, ale i tak w końcowej tabeli znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.

Królem strzelców został Aroujo (Clemerson De Aroujo Soares) z zespołu Gamby. Strzelił 33 bramki w liczącym 34 spotkania sezonie! Kolejny w tej klasyfikacji Washington z zespołu Tokyo Verdy, już tylko 22 razy trafił do bramki rywali.

Co ciekawe, w zespole nowego Mistrza Japonii, występował przez pewien czas wielokrotny reprezentant Polski Piotr Świerczewski (obecnie Lech Poznań). Innym bardzo znanym Polakiem grającym w J-League był Tomasz Frankowski (Elche CF), który występował barwach 14. w tym sezonie Nagoya Grampus Eight.

« wstecz