Sakura News

20.02.2006 00:00 Kelly

Wszystkich miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni zapraszamy do wspólnego budowania portalu. Prosimy informacje w tej sprawie wysyłać poprzez formularz na stronie http://www.konnichiwa.pl/japan/redakcja,nabor.html .Jednocześnie dziękujemy tym, którzy już wyrazili swój akces i mamy nadzieję, ze dzięki naszym wspólnym wysiłkom portal będzie bogatszy, przede wszystkim jednak, będzie skupiał coraz więcej osób, które interesują się Japonią i chcą dać swoim zainteresowaniom wyraz.

Chwilowo Polska i Japonia mogą się pochwalić równą ilością medali olimpijskich wywalczonych w Turynie, czyli dokładnie niczym. Media w Japonii uważają występ turyński za bardzo nieudany. Wiele mówi np. tytuł w Mainichi Daily News: In one of worst Olympics for Japan, figure skaters offer glimmer of hope. Właśnie, wydaje się, że tylko łyżwiarki figurowe mogą coś zdziałać, przy czym z trójki Fumie Suguri, Shizuka Arakawa i Miki Ando największe szanse daje się tej środkowej. Na Mainichi Daily News więcej, w tym dostępna do obejrzenia konferencja prasowa ładnych japońskich łyżwiarek. Mam nadzieję, że uda się coś dziewczynom wywalczyć, natomiast najmocniej kciuki będę trzymał za Miki Ando. Ano zobaczymy. Szkoda tylko, że na igrzyska z powodu zbyt młodego wieku nie mogła pojechać piętnastolatka Mao Asada, jedyna kobieta, która ostatnio potrafiła wygrać z Rosjanką Słucką. Czy ktoś inny ma jeszcze jakieś szanse? Możliwe, że Joji Kato w panczenie. Wobec braku sukcesów olimpijskich można się pocieszać tym, że w sobotę piłkarska reprezentacja Japonii zwyciężyła 2 do 0 Finlandię.

Japonia ma największy na świecie wskaźnik samobójstw. Światowa Organizaca Zdrowia (WHO) donosi, że co roku ginie tam samobójczą śmiercią 24,1 na 100 tysięcy mieszkańców. Samobójstwa zbiorowe w 2005 roku osób popełniło 91, umawiając się na nie przez internet. Połowa samobójców to osoby w wieku od 10 do dwudziestu kilku lat. Poznają się w sieci, umawiają, potem przeważnie jadą wspólnie w góry. Zatrzymują samochód na parkingu. Zamykają się w środku uszczelniając okna, włączają silnik i wprowadzają do środka rurkę ze spalinami. Często zostawiają list, a w nim mało istotny powód samobójstwa.

Kolejne zadrażnienia japońsko-chińskie, zaogniające i tak już dość napięte relacje między Pekinem a Tokio. Pracownik japońskiego konsulatu w Szanghaju popełnił samobójstwo, lecz pozostawił list informujący, że był szantażowany przez chińskie służby specjalne. Podstawiono mu kobietę, związaną z chińskim aparatem bezpieczeństwa, Później natomiast chińscy agenci zażądali, by przekazał on im poufne informacje m.in. dane, niezbędne do rozszyfrowywania kodów. Grozili ujawnieniem romansu, gdyby odmówił. Wprawdzie tokio zapewnia, ze nie wskazuje nic, żeby słuzby specjalne Pekinu jakiekolwiek informacje uzyskały, jednakże nakazał wszystkim swoim przedstawicielstwom dyplomatycznym i konsularnym na świecie, by dokonały zmian szyfrów i systemów. Ponadto japońskie MSZ wezwał w sobotę swoich dyplomatów za granicą, a szczególnie w Chinach, do zachowania ostrożności.

Cat Shit One: już wkrótce pojawi się nowy komiks Wydawnictwa Waneko. Jest to opowieść o losach trojki przyjaciół na tle wojny w Wietnamie. http://catshitone.waneko.pl/
autor: MOTOFUMI KOBAYASHI
długość serii: 4 tomy
Natomiast J.P.F. po oczekiwanym Fullmetal Alchemist informuje o nadejściu kolejnego przeboju Crying Freeman, którego autorem jest Ryoichi Ikegami. Jest to opowieść o Japończyku, który został assassynem chińskiej mafii Hundred Eight Dragon. Czekamy jeszcze, na także będący w zapowiedziach na luty, znany tytuł Fruit Basket.

Studiujący kiedyś we Wrocławiu tata opowiadał, że standardem było podróżowanie wisząc na zewnątrz wagonów tramwajowych. Po prostu wewnątrz było zbyt ciasno. Jednakże tramwaj a pociąg to dwie różne sprawy, a tak właśnie w środę przejechała sobie kilometr pewna nastolatka na Hokkaido. Kiedy maszynista pociągu spostrzegł ja i zatrzymał skład wyjaśniła, że przycisk otwierający drzwi po prostu nie zadziałał. Jakby to skomentować: musiała chyba mieć naprawdę wielka potrzebę pojechania, skoro zdecydowała się na podróż trzymając się klamki wagonu.

Nieprzyjemny spektakl związany z odwiedzinami premiera oraz innych rządowych osobistości japońskich w świątyni Yasukuni trwa. Tym razem ambasador RaJong-yil powiedział, ze stosunki pomiędzy Koreą Południową a Japonią wróciłyby do normalności, gdyby tylko japońscy oficjale zaprzestali tych wizyt.

Kolejny satelita należący do Japan Aerospace Exploration Agency.wystrzelony z Tanegashima Space Center. Tym razem rakieta A H-2A wyniosła satelitę meteorologicznego.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.emb-japan.pl/
http://www.pb.pl/content.aspx
http://www.interia.pl/
http://www.waneko.pl/
http://www.jpf.com.pl/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.japantimes.com/
http://www.crisscross.com/jp/

 

« wstecz