Sakura News

01.02.2006 00:00 Kelly

Wszyscy redaktorzy portalu Konnichiwa & Straż Przyboczna łączą się w bólu z całą Polską po strasznych wydarzeniach w Katowicach. Informacje o tej sprawie pojawiły się w prasie światowej, w tym także w dziennikach japońskich, których linki znajdują się, jak zwykle, pod wiadomościami.

Kawasaki (prefektura Kanagawa) planuje zbudować muzeum poświęcone pamięci Fujiko F. Fujio (Fujimoto Hiroshi), współtwórcy Doraemon, który odszedł w 1996 roku. Muzeum ma mieć powierzchnię 2-4 tysięcy metrów kwadratowych

Plany Waneko obejmują wydanie jedną z trzech mang:

  • Peace MakerNanae Kurono,
  • Utena Chiho Saito,
  • Yami no Matsuei Yoko Matsushita.

Oprócz tego w planach: dwa tytuły shojo (dla dziewcząt): First Love (10 tomików), Maniattemasu (2 tomiki).

Kupic już można w Japonii grę Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus.

Premier Japonii Junichiro Koizumi kolejny raz potwierdził wsparcie rządu dla zmiany projektu ustawy zezwalającej kobietom na dziedziczenie cesarskiego tronu. Dziś dziedziczenie jest możliwe tylko w linii męskiej, jednak obecny następca tronu książę Naruhito oraz jego 41-letnia małżonka Masako mają tylko jedną córkę, księżniczkę Aiko.

Bezdomni są nie tylko w krajach biednych. Także bogata Japonia ma niekiedy problemy z bezdomnymi. Wczorajsze dzienniki doniosły o akcjach policji z Osaki, która wyrzuciła bezdomnych z dwóch miejskich parków: Utsubo oraz Parku Zamkowym. Wcześniejsze negocjacje pomiędzy władzami miejskimi oraz bezdomnymi, które miały doprowadzić do pokojowego usunięcia ich z parków zakończyły się fiaskiem. Dlatego do akcji wkroczyło 200-u policjantów i urzędników miejskich. Innym problemem, który występuje niekiedy w Japonii, jest rasizm. Szczególnie dotkliwie odczuł to czarnoskóry Amerykanin Steve McGowan, któremu w Osace kazano wyjść ze sklepu, natomiast właściciel dodał, że nienawidzi czarnych. Amerykanin próbował uzyskać sprawiedliwość w sądzie, ten jednak nie podzielił jego zdania o rasizmie. Szczegóły sprawy http://www.japantimes.com/cgi-bin/getarticle.pl5?nn20060131a3.htm

Złe I dobre wiesci na temat gospodarki japońskiej przeplatają się. Dzisiaj kilka dobrych informacji. Dochody Canon Inc wzrosły o 12% do rekordowej wielkości 384 billiony jenów w 2005 roku. Doskonale spisuje się wskaźnik tokijskiej giełdy Nikkei Stock Average, który notuje kolejne wzrosty. Wczoraj zanotował 16.649,82, to jest najwyższa wartość od 4 września 2000 roku. Wskaźnik bezrobocia spadł w grudniu do 4,4%, 0,2% mniej niż miesiąc wcześniej. Produkcja samochodów wzrosła o 11,8%.

Studentka prestiżowego Waseda University Rie Kokubo zdobyła koronę Miss Japan Grand Prix. Konkurs był organizowany 38 raz. Do finału dostało się 30 pięnych dziewcząt spośród 2461 kandydatek. Zwyciężczyni ma 21 lat, tutaj zaś to, co tygrysy lubią najbardziej, link do galerii http://www.mainichi-msn.co.jp/shakai/wadai/graph/miss_nippon1/

Ich Cesarskie Moście Akihito i Michiko planują wizytę w krajach południowo - wschodniej Azji. Na liście krajów, które odwiedzi cesarska para znajdują się: Tajlandia, Malezja oraz Singapur.

Japończycy lubią roboty. Promet stworzony przez Japoński Narodowy Instytut Nauk Przemysłowych i Technologii jest prototypem humanoidalnego robota, który może wykonywać kilka prostych zadań. Czy jednak ten model będzie on pomocny człowiekowi, jak zapewnia Isao Hara, kierujący pracami konstrukcyjnymi? Pewnie jeszcze trochę na to poczekamy.


 

 

« wstecz