Sakura News

02.05.2008 00:00 Paulina

Serdecznie witamy Paulinę, studentkę japonistyki i nową wspópłracowniczkę portalu. Paulina obiecała, że będzie się poważniej zajmować Sakura News niżeli ja czyniłem to ostatnimi czasy - Kelly

Od 3 maja w całej Japonii odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. : Yasukuni. Film chińskiego reżyser Ying Li o osławionej świątyni wzbudza wiele kontrowersji szczególnie wśród polityków. Także media okrzyknęły film jako Antyjapoński".

W mieście Sakura, prefektura Nara odkryto części brązowych naczyń w kształcie dzwonu tzw. dotoku pochodzących prawdopodobnie z okresu późnego Yayoi lub wczesnego Kofun (II, III w. n. e). 4 km od tego historycznego miejsca dokonano podobnych znalezisk. Specjaliści podkreślają wielką zmianę myślenia ówczesnych Japończyków, którzy rozbijali naczynia, poświęcając je bóstwom Yayoi.

Kiedy rosną ceny ropy, popracie dla rządu Fukudy raptownie spada, wynika z ankiety przeprowadzonej przez gazetę Asahi. Procent poparcia szacuję się na 20 (o 5% mniej niż w kwietniu), przeciwnych jest 59%. W tego rodzaju ankiecie po raz pierwszy od czasu ostatnich wyborów Demokratyczna Partia Japonii (partia opozycyjna) uzyskała większe poparcie.

Symbol przyjaźni chińsko - japońskiej, ostatnia panda gigant z parku zoologicznym w Ueno zmarła z powodu choroby serca. Ling Ling ostatnio chorowała i była niedostępna dla zwiedzających. Urodziła się w 1985 parku zoologicznym w Pekinie, do Tokio została przeniesiona w 1992 roku. Zmarła w środę mając 22 lata.

« wstecz