Sakura News

20.01.2006 00:00 Tsurugizan, Kelly

Dzisiaj pierwsza informacja z Nagoi. Od 3 grudnia 2005 pełną parą ruszyła pierwsza polska restauracja Polonez w Nagoi. Prowadzona jest przez pana Jarosława Dąbrowskiego, który prowadził restaurację o tej samej nazwie w Pawilonie Polskim podczas EXPO 2005 w Aichi i pana Piotra Kinickiego. Szef kuchni, pan Piotr Biesiadecki, serwuje polskie przysmaki takie jak bigos, pierogi, gołąbki czy śledź w oleju, tatar lub bardziej wyrafinowane potrawy typu kaczka pieczona albo Tournedos a'la Madame Walewska. Desery też typowo polskie jak szarlotka lub makowiec.
Restauracja stała się małą Polonią w Nagoi i ściąga nielicznych, mieszkających tu Polaków. Są plany otwarcia jeszcze jednej restauracji ale już w Tokio.

Zapowiada się pysznie, a odwiedzić Poloneza warto tym bardziej, że może będziecie mieli farta i obsłuży Was nasza Koleżanka redakcyjna i, jestem całkowicie tego pewien, najsympatyczniejsza kelnerka w całej Nagoi, Tsurugizan (ten akapit pochodzi wyłącznie ode mnie: Kelly).

Jedni mają kłopoty z inflacją, inni zaś z deflacją. Tak jest np. w Japonii. Niewielka inflacja jest dość wskazana, jako element stymulujący wydatki, co jest jednym z istotnych kół zamachowych gospodarki. Według ministra gospodarki Yosano Kaoru Japonia upora się z chroniczną deflacją do września. Japońska gospodarka przezywa jednak i inne problemy. Wskaźnik zaufania konsumentów do gospodarki spadł w grudniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem,, do 46,2 z 48,2 pkt. Kolejnym minusem jest potworny dług publiczny, co oznacza niezwykle prawdopodobne podniesienie podatków, zwłaszcza, ze rząd premiera Koizumi pragnie się uporać z trudnościami finansowymi państwa. Podwyżkę podatków zapowiedział zresztą na seminarium w Tokio minister finansów Tanigaki Sadakazu. Pozytywnymi informacjami są natomiast: potężna nadwyżka w bilansie płatniczym, która w listopadzie podskoczyła o 15,1 proc., do 1148,2 mld jenów (102,341 mld euro), dzięki wzrostowi eksportu o 14,2 proc. i zwolnieniu wzrostu importu o 16,5. Ponadto w 2005 r. Japonię odwiedziła dzięki wystawie EXPO w Aichi rekordowa liczba 6,73 mln turystów, co oznacza wzrost o 9,67%.

Przyjaźń ponad wszystko: tak można zatytułować partnerstwo pomiędzy ponadmetrowym grzechotnikiem i dziewięciocentymetrowym chomikiem, który miał być posiłkiem dla rzeczonego grzechotnika. Obydwa zwierzaki zaprzyjaźniły się w tokijskim ZOO, a chomik wygrzewa się nawet na grzbiecie grzechotnika. Pracownicy ogrodu potwierdzają, ze pierwszy raz spotkali się z czyms takim.

Konica Minolta wycofuje się z branzy fotograficznej. Aparaty będą schodzić z taśm do marca bieżącego roku, zaś klisze i papier fotograficzny także do marca, ale 2007. Holding Konica Minolta jest trzecim co do wielkości producentem klisz po jak Eastman Kodak i Fuji Photo Film, natomiast udział w rynku aparatów miał niewielki. Prawdopodobnie wycofanie się z branży koncernu, utworzonego w 2003 roku z dwóch firm Konica Corp. i Minolta Co., jest spowodowane niezwykle wysokim poziomem konkurencyjności na tym rynku oraz stratami w wysokości 47 miliardów jenów, czyli 407 milionów dolarów poniesionymi w zeszłym roku. Część środków trwałych związanych z produkcją lustrzanek cyfrowych przejmie Sony Corporation. Można się spodziewać masowych zwolnień, które wraz z końcem produkcji klisz mogą sięgnąć ponad 3.700 osób, co oznacza zwolnienie nawet powyżej 10% ogółu pracowników. Inna rzecz, ze nie tylko pracownicy koncernu mogą się obawiać o swoja pracę, premier Koizumi w ciągu pięciu lat chce zmniejszyć ilość zatrudnionych przy rządzie pracowników o 5%.

Szefem negocjatorów podczas rozmów z Koreą Północną ze strony Japońskiej został Akitaka Saiki, obecny szef Biura ds. Azji i Oceanii w Ministerstwie spraw zagranicznych. Przypomnijmy, że kontakty dyplomatyczne Japonii z Koreą Północna od września 2002 roku wynoszą dokładnie zero.

Handel własnym ciałem to rzecz prastara na całym świecie. Ciekawy artykuł na temat prostytucji w Japonii można znaleźć na Mainichi Daily News. Wspomina on o wzrastającym udziale dziewcząt z Południowej Ameryki oraz krajów kaukaskich w seks-interesie. Europa Wschodnia jest także wymieniona, nie mniej, mimo, ze przy tej okazji jest wspomniane wiele krajów, Polska nie jest wymieniona. Niemniej, owe dwa wspomniane pierwsze miejsca mogą nieco dziwić. Czyżby moda na niebieskookie blondynki w Japonii przemijała?

Coś o konsolach. Okazuje się, że jednak Xbox 360 nie będzie miał napędu Blue-Ray, HD-DVD zaś na pewno. Niewątpliwie jest to potężne wsparcie dla grupy koncernów pod przewodnictwem firmy Toshiba, które promują ten napęd. Główny konkurent Xboxa, Playstation 3 będzie miała usługe online, czyli granie poprzez internet. Kiedy natomiast Playstation 3 wejdzie, nie za bardzo wiadomo. Plany się zmieniają ponoć dlatego, że Sony czeka ponoć na poprawienie procesu produkcyjnego układów Cell. Przewidywania określają debiut w Japonii latem, około listopada w Ameryce, zaś w Europie dopiero w przyszłym roku.

Wystawę Nasza Japonia prezentujacą rysunki Andrzeja Wajdy oraz fotografie Krystyny Zachwatowicz mozna obejrzeć od 24 stycznia do 17 lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 16:30 na Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Wystawa zorganizowana została przez Ambasadę Japonii w Warszawie oraz Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przy współpracy Fundacji Kyoto-Kraków.

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.emb-japan.pl/
http://www.gazeta.pl/
http://www.japantimes.com/
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.onet.pl/
http://www.chip.pl/
http://www.rzeczpospolita.pl/index.html

 

« wstecz