Sakura News

30.07.2007 00:00 Kelly

W Jokohamie odbędzie się w sierpniu 2007 roku 92 Kongres Esperantystów. Szczegóły na stronie http://www.k4.dion.ne.jp/~uk2007/espe/gheneralo.htm
Strona Esperantystów w Japonii http://www.jei.or.jp/
Dziękujemy naszemu Gościowi, Esperantusowi, za podesłanie tej informacji. Jednocześnie zawiadamiając, że chętnie wspomnimy o tego typu inicjatywach w Japonii, prosimy naszych Czytelników o informowanie redakcji.

Podliczanie strat trwało długo. Niestety, skutkiem trzęsienia ziemi sprzed dwóch tygodni sześć osób zginęło, a prawie 700 odniosło obrażenia. To było o sile 6,8 stopnia w skali Richtera. Uderzyło ono w prefekturę Niigata, na wyspie Honsiu. W kilka godzin po pierwszej serii nastąpiły wstrząsy wtórne o sile dochodzącej do 5,6 stopnia. Ognisko znajdowało się około 10 km pod dnem Morza Japońskiego, 60 km od Honsiu. Trzęsienie spowodowało olbrzymie zniszczenia. Ponoć zapalił się transformator elektryczny w elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa. Nie spowodowało to jednak skażenia radioaktywnego, a ogień został ugaszony. Przypomniało się trzęsienie ziemi W 2004 roku o identycznej mocy, które spowodowało śmierć 67 osób. Ponad 3 tysiące ludzi zostało wówczas rannych.

Japonia ma Parlament dwuizbowy, przy czym decydującą rolę pełni niższa Izba reprezentantów. Tymczasem odbyły się podczas weekendu wybory do Senatu, a raczej do połowy Senatu. Koalicja dysponowała do tej pory 132 miejscami w 242-osobowym gremium. Kadencja deputowanych trwa sześć lat, ale wybory odbywają się co trzy lata i każdorazowo odnawiana jest połowa składu izby. By utrzymać dotychczasową większość, PL-D walczyła o 64 mandaty, jednak szacunki po zamknięciu urn dają jej jednak od 31 do 39 miejsc. Jej sojusznicza partia Nowe Komeito zdobyła ich maksimum 8, więc koalicja rządząca znajdzie się w nowym Senacie w mniejszości. Zwycięstwo odniosła za to opozycyjna Demokratyczna Partia Japonii, która zdobyła 59 mandatów. Premier Abe jest rozczarowany. Nie ma zamiaru jednak podać się do dymisji, chociaż naukowcy, jak profesor Jiro Yamaguchi z Uniwersytetu Hokkaido, odbierają wyniki jako wyraźną dezaprobatę społeczeństwa. Abe po przegranej stwierdził, że mimo to chce dokończyć reformy, zwłaszcza konstytucyjną oraz edukacyjną. Premierowi zarzuca się, że nie kontynuuje reform wewnętrznych, które zapoczątkował Junichiro Koizumi. Chodzi przede wszystkim właśnie o reformę emerytur, ale także reformę finansów państwa, olbrzymiego garbu długu publicznego, z którym zmagał się wcześniej Koizumi. Fatalnie na rząd wpływa kwestia skandali. emerytalny. Urzędnicy państwowi, przykładowo, pogubili 50 mln dowodów wpłat na konta emerytalne. Ponadto rząd stracił trzech ministrów: ministra administracji Genichiro Satę, który skorzystał z luki prawnej, by wbrew zakazowi dostać dofinansowanie z firmy ojca, ministra obrony Fumio Kuymę, który pochwalił zrzucenie bomby na Hiroszimę oraz ministra rolnictwa Toshikatsu Matsuokę, który popełnił samobójstwo. Obecnie Abe obiecuje zmiany gabinetowe, które maja pomóc odzyskać PL-D władzę w obydwu izbach przy następnych głosowaniach.
Mapa wyborcza z http://www.japannewsreview.com/

Wielkie widowisko sztucznych ogni, które oglądało prawie milion widzów odbyło się nad dzielnicami tokijskimi Sumida i Taito. Widzowie głownie ustawiali się nad rzeką Sumida oglądając 22 tys. fajerwerków.

 

Jeszcze o wyborach do Izby Wyższej. Została wybrana rekordowa ilość 26 kobiet. 14 należy do Partii Demokratycznej, 8 do rządzącej PL-D, ponadto po jednej należy: do Partii Komeito, japońskiej Partii Komunistycznej, Nowej Partii Ludowej oraz jedna jest niezależna. Jednakże wśród nich nie ma Kanako Otsuji, pierwszej japońskiej lesbijki, która kandydując otwarcie ogłaszała swój homoseksualizm. Przegrała też niezależna kandydatka Yuko Tojo, wnuczka gen. Hideki Tojo, premiera czasu wojny.

Shunji Ozaki z zawodu nauczyciel, odwiedził kiedyś Polskę i zafascynował się dziejami II wojny światowej. Spod jego pióra wyszła właśnie na rynku japońskim 320-stronicowa książka zatytułowana "Kioku suru Warushawa", czyli "Warszawa pamięta" albo "Pamiętam o Warszawie" poświęcona Powstaniu Warszawskiemu.

Informacje pochodzą ze stron:
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.gazeta.pl/
http://home.kyodo.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.japantoday.com/
http://www.japantimes.co.jp/
http://www.japannewsreview.com/
http://www.k4.dion.ne.jp/~uk2007/espe/gheneralo.htm
http://www.jei.or.jp/

« wstecz