Sakura News

28.06.2007 00:00 Kelly

24 - 27 października 2007 odbędzie się wystawa poświęcona kulturze Azji i Japonii na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Więcej szczegółów na http://www.expoazja2007.xt.pl/

Czyżby ocieplenie w stosunkach japońsko-chińskich? Całkiem możliwe, skoro Tokio szykuje się na odwiedziny chińskiego ministra obrony. Także port japoński zwizytuje okręt wojenny floty ChRL. Dodajmy, że poprzednia wizyta na takim szczeblu miała miejsce w 1998 roku.
Nasi politycy prowadzą blogi, natomiast członek Izby Radców, czyli wyższej izby japońskiego Parlamentu, z Partii Demokratycznej Kan Suzuki otworzył biuro senatorskie w wirtualnym świecie "Second Life", gdzie można stworzyć swoje alter ego i funkcjonować. Twórca "Second Life" firma Linden Lab z USA, rozpowszechnia ją za darmo, chociaż opłacając abonament 10 USD otrzymuje się dodatkowe możliwości.

"Cool-biz" to mająca oparcie w rządzie akcja zachęcająca Japończyków do chodzenia bez krawata. Obecnie propaguje to premier Shinzo Abe, wcześniej takie działania prowadził poprzedni premier Juinchiro Koizumi. Akcja ma potrwać do września i w jej ramach członkowie gabinetu będą korzystać ze środków komunikacji publicznej bez krawata.

Znowu problem z Koreą Północną, która bawi się denerwowaniem świata wystrzeliwując kolejne rakiety podczas, gdy przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nawiedzają Phenian, by omówić wznowienie zerwanej pięć lat temu współpracy. Oczywiście pierwszymi potencjalnymi celami dla Korei Północnej są południowi pobratymcy oraz Japonia, której premier niezwykle ostro zareagował nazywając próbę naruszaniem rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kolejna kopalnia na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tym razem to kopalnia srebra we wschodniej Japonii w prefekturze Shimane. Kopalnia działała od XVI wieku. Jej obszar obejmuje 442,5 hektara.

Sztandar amerykański na Iwo Jimie nad Suribachi to chyba najbardziej znane zdjęcie wojny Pacyfiku. Teraz chyba trzeba będzie je przemianować, gdyż Iwo Jima zmienia nazwę na To, pod jaką była przed wojną znana. Problem z nazwą pojawił się w 1944; gdy przybyli tam oficerowie japońskiej marynarki i błędnie nazwali wyspę Iwo Jimą. Interesujące, zarówno Iwo Jima, jak i Iwo To oznacza Wyspa Siarczana. Ponadto nazwa nadal będzie zapisywana za pomocą dwóch tych samych znaków. Inna tylko będzie ich interpretacja. Zmiana nazwy wynikła z prośby miejscowej ludności, którą wzięły pod uwagę władze tokijskie.

Japończycy to też tylko ludzie, maszyny japońskie także podlegają awarii. Dotyczy to sieci energetycznej także. Piątkowa awaria dotknęła 185 tys. Tokijczyków, spośród których kilkanaście tysięcy musiało drałować wiele kilometrów pieszo do pracy.

Sakura News wielokrotnie wspominała o nacisku na krzewienie ducha narodowego. To, co samo w sobie jest niezwykle pozytywne, czasem może budzić obawy wśród wielu Japończyków. Przykładem takiej sytuacji jest kwestia samobójstw mieszkańców Okinawy podczas wojny na Pacyfiku przy szturmie oddziałów marines. Dotychczasowe podręczniki wskazywały na odpowiedzialność propagandystów japońskiej armii. Obecne podręczniki milczą na ten temat. Dlatego gubernator Okinawy zaapelował do premiera o przedstawianie prawdziwego obrazu bitwy o Okinawę przyszłym pokoleniom i o wyciągnięcie lekcji dla przyszłych pokoleń. Premier, podczas odwiedzin Okinawy, zbył apel. Przypomnijmy, że Shinzo Abe zaprzeczył w tym roku wykorzystywaniu seksualnemu kobiet z podbitych krajów w czasie II wojny światowej. Protesty międzynarodowe zmusiły go jednak do przeprosin. Moim skromnym zdaniem, Japonia to rzeczywiście piękny oraz wspaniały kraj, dokładnie tak jak mówi premier Shinzo Abe. Zbyt piękny oraz zbyt wspaniały by musiał kombinować ze swoją przeszłością, z ciemniejszymi barwami swojej historii, które zdarzały mu się, tak, jak również innym krajom. Wiem, że to wielka pokusa, występująca chyba we wszystkich krajach, także w Polsce, gdzie mamy tendencję do wybielania swoich rodaków, nawet kosztem prawdy, ale nie tędy droga moim zdaniem. Lepiej niech ową prawdę jednak ustalają historycy, a nie politycy, gdyż dokładnie widać, także w Polsce, jak historia jest wykorzystywana do politycznych rozgrywek.

Hakuhu po majowym turnieju został yokozuną, czyli wielkim mistrzem sumo. Obecnie tytuł ten posiada jeszcze rodak Hakuho, Mongoł Assashoryu.

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w maju o 0,4% w porównaniu do kwietnia i jest to trzeci kolejny miesiąc spadku. W dół leci także indeks giełdowy Nikkei.

Informacje pochodzą ze stron:
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.gazeta.pl/
http://home.kyodo.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.japantoday.com/
http://www.japantimes.co.jp/

 

« wstecz