Sakura News

05.01.2006 00:00 Kelly

Przypominamy o zaproszeniu do współtworzenia portalu dla wszystkich Miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Potężne korporacje finansowe Mitsubishi Tokyo Financial Group Inc. and UFJ Holdings Inc. połączyły się w największą finansową grupę świata Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ o kapitale 1,6 biliona dolarów. Tym samym Citigroup mający kapitał 1,55 bln dolarów spadł na drugie miejsce w peletonie banków. Połączenie dokonało się w niedzielę, natomiast w środę dokonano otwarcia. Prezydent nowego banku Nobuo Kuroyanagi wyraził nadzieję, ze nowa firma przejmie ok. 50% rynku finansowego sfery kontaktów japońsko - azjatyckich. Bank rozważa zainwestowanie w Bank of China, jeden z największych chińskich banków.

Podczas konferencji prasowej wygłoszonej w pierwszy dzień pracujący po okresie noworocznym premier Koizumi skrytykował kolejny raz postawę Pekinu i Seulu w sprawie wizyt w świątyni Yasukuni. Przypomnijmy, że jest ona poświęcona pamięci Japończyków poległych w czasie II wojny światowej, także tym, którzy zostali uznani za zbrodniarzy wojennych. Premier wyraził zdziwienie, ze niektórzy Japończycy także mają krytyczne zdanie na temat jego odwiedzin w świątyni. Jednocześnie podkreślił, że "drzwi do rozmów z Koreą oraz Chinami pozostają otwarte." Premier także podkreślał korzyści płynące z sojuszu amerykańsko - japońskiego.

Premier rozważa także odłożenie wizyty w Izraelu oraz Palestynie, która miała nastąpić w przyszłym tygodniu. Wszystko to za sprawą ciężkiej choroby premiera Szarona.

Tani Ryoko, złota medalistka judo w kategorii 48 kg z Sydney i Aten, urodziła pierwsze dziecko - synka. Mąż medalistki Tani Yoshitomo jest także sportowcem, członkiem zespołu Orix Buffaloes. Szczęśliwi rodzice planują nadać chłopcu imię Yoshiaki i chcieliby powiększenia swojego stadka, chociaż Ryoko stwierdziła, że rodzenie jest trudniejsze niż judo. Młoda matka przygotowuje się także do olimpiady pekińskiej, gdzie pragnie zdobyć swoje trzecie mistrzostwo. Wszystkiego dobrego dla rodziców oraz potomka, jednocześnie zaś współczuję, ze nie mieszkają w Polsce, czyli nie dostaną becikowego.

Tradycyjnym zwyczajem noworocznym Japończyków jest odwiedzanie świątyń. Tym razem zanotowano rekord odwiedzin. Podczas 1-3 stycznia świątynie odwiedziło 93,73 mln osób. Oznacza to wzrost o 4,07 mln. Osób w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to notowano 89,66 osób wizytujących. 3,05 mln odwiedziło tokijską świątynię Meji, jest to rekord w Japonii oraz rekord tejże świątyni od 1974 roku, czyli od okresu, kiedy oblicza się wizyty. Chętni do dowiedzenia się czegoś więcej o noworocznych obyczajach Japonii, powinni sięgnąć po ostatni numer "Pulsu Biznesu", gdzie zamieszczono ciekawy tekst na ten temat.

Osoby, które marzą o zimie powinny wybrać się do północnej Japonii do prefektury Niigata, gdzie zaspy w niektórych miejscach osiągnęły ponad 3,8 metra wysokości. Podobna sytuacja ma miejsce w prefekturze Akita, gdzie potężne zaspy uniemożliwiają niekiedy ruch pociągów, łącznie z superszybkimi shinkasenami.

Jej Cesarska Mość Cesarzowa Michiko wydała kolekcję 53 wierszy waka w języku francuskim. Jest to wybór z kolekcji 367 waka napisanych przez JCM Michiko pomiędzy latami: 1959 a 1996. Przekładu na francuski dokonał profesor Tadao Takemoto z Uniwersytetu Tsukuba. Przypomnijmy, ze waka jest formą starszą niż haiku. Typowa waka zawiera 31 sylab w pięciu linijkach pogrupowanych 5-7-5-7-7.

Uśmiechnięta księżniczka Masako i to jeszcze na oficjalnej uroczystości, to przez ostatni okres była nawet nie rzadkość, lecz, po prostu, rzecz niespotykana. Wszystko idzie zaś o księżną, doskonale wykształconą, byłą członkinię korpusu dyplomatycznego, nie dającą się wtłoczyć w sztywne ramy dworskiej etykiety. Kolejnym problemem jest również posiadanie przez książęcą parę następców tronu książęcej pary Naruhito i Masako: tylko jednego dziecka i to córki. Tymczasem kobiety nie mogą, według obecnych przepisów, dziedziczyć tronu, chociaż w historii zdarzały się takie przypadki. Stąd potężna niechęć żywiona do księżnej przez niektóre konserwatywne środowiska, która doprowadziła Masako do nerwicy. Księżna ograniczyła swoje oficjalne obowiązki, natomiast podczas ubiegłego roku niemal w ogóle nie brała udziału w jakichkolwiek oficjalnych uroczystościach, czy spotkaniach. Szczęśliwie księżna Masako czuje się już lepiej i można ją było zobaczyć w poniedziałek na balkonie imperialnego pałacu, podczas pozdrowień, które Jego Cesarska Mość zwykł przekazywać każdego Nowego Roku swojemu narodowi.

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.gazeta.pl/0,0.html
http://www.japantimes.com/
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.hellomagazine.com/
http://www.topix.net/world/japan

 

« wstecz