Sakura News

26.03.2007 00:00 Kelly

Bardzo silne trzęsienie ziemi w Japonii. 1 osoba niestety zginęła, 196 osób, mieszkańców prefektur Toyama, Niigata, Ishikawa, odniosło obrażenia. 570 budynków zostało uszkodzonych. Trzęsienie ziemi miało 6,9 stopnia Richtera. Przypominam, że trzęsienie ziemi, które zniszczyło Kobe miało 7,2 stopnia.

Zbliża się 50. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską po II wojnie światowej. Przypomnijmy, że przed II wojną, a także w trakcie Polska i Japonia miały dobre stosunki. Ambasada Polski w Japonii została zamknięta już po rozpoczęciu wojny na specjalne żądanie Niemców, nawet jednak potem obydwa kraje nieoficjalnie współpracowały nawet należąc do różnych obozów. Więcej o obchodach na stronie Ambasady Japonii http://www.pl.emb-japan.go.jp/kultura/rocznica_press.htm

Szczególnie polecamy jednak artykuł ukazujący wybrane epizody z historii stosunków Japońsko-Polskich także na stronie Ambasady. Dla wszystkich, którzy pragną wiedzieć więcej przygotowane zostały 2 teksty na naszym portalu
Sarmaci na japońskiej ziemi http://www.konnichiwa.pl/japan2,118.html oraz Polska i Japonia: początki http://www.konnichiwa.pl/japan2,175.html

Trudno nie odnieść się do mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym. Wygrała piękna Miki Ando, drugie miejsce zajęła Mao Asada. Świetnie, że Miki podniosła się po występie turyńskim. Według mnie, jest obecnie nie tylko najlepszą łyżwiarką figurową na świecie, ale jednocześnie najpiękniejszą. Kilka linków do fotek pięknej Miki:
http://kitty.ice-fantasy.org/
http://exo.jp/keypersonq/archives/2006/02/post_523.html
http://www.frogsonice.com/skateweb/reports/2004-icechips/ando-1.jpg
http://www1.odn.ne.jp/switch/miki_ando.jpg

Parlament japoński zaaprobował budżet państwa na poziomie ok. 83 bilionow jenów na rok 2007. Jest to budżet 4% wyższy niżeli obecny, co wynika ze wzrostu kosztów socjalnych. Jak więc będzie z zapowiadaną polityką zaciskania pasa? Ano, zobaczymy. Sakura News będą zerkać na realizację budżetu.

Szwedzka para królewska Ich Królewskie Moście Sylwia i Gustaw przebywają z wizytą w Japonii, gdzie zostali powitani przez Ich cesarskie Moście Michiko i Akihito.

Bosch i Denso postawią we Wrocławiu fabrykę filtrów do silników Diesla podaje Gazeta Wyborcza. Wraz z nią powstanie centrum badawczo-rozwojowe. W Unii Europejskiej do 2009 roku mają wejść w życie normy emisji spalin Euro 5. Koncerny liczą, że ich filtry będą stosowane w większości aut w Europie.

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.pl.emb-japan.go.jp/index.htm
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.japantimes.com/
http://www.gazeta.pl/0,0.html
http://www.japantoday.com/jp/news/
http://www.dream-works.cc/onocchi/php/index.php
http://www.joc.or.jp/index.asp
http://www.japanprobe.com/
http://kitty.ice-fantasy.org/
http://exo.jp/keypersonq/
http://www.frogsonice.com/skateweb/reports/2004-icechips/

 

« wstecz