Sakura News

12.03.2007 00:00 Kelly

WSZYSTKIM PANOM PRZYPOMINAMY: ZA DWA DNI WHITE DAY.

Pierwszy raz poparcie dla gabinetu premiera Abe spadło poniżej 40%, chociaż tylko ciutkę. To oraz kupę innych politycznych sondaży znaleźć można na stronie Kyodo News http://home.kyodo.co.jp/modules/fstStory/index.php?storyid=303035 Natomiast jeżeli ktoś chce zapoznać się z porównaniem mieszkańców Tokio i Osaki, znajdzie informacje na stronach Mainichi Daily News. Sądząc po znanej w świecie reputacji mieszkańców Osaki nie dziwiło mnie następujące zdanie raportu wygłoszone przez Shinichi Yano głowę the Number One Strategy Research Institute: "Największą różnicę stanowi postawa w stosunku do pieniędzy." Tyle, że okazało się, że owa reputacja wcale nie jest taka oczywista. Postawiono np. pytanie: wyobraź sobie, że poszliście z kumplami kupić razem kilka losów loteryjnych. Jednakże tylko tobie udało się, że wygrałeś. Co zrobisz z kwotą 100 tys. yenów? 19% Tokijczyków chciało zachować pieniądze dla siebie, podczas, gdy mieszkańców Osaki 11,6%. Na jakiś podział zdecydowałoby się 71% Tokijczyków oraz 76,6% Osakan. Czyżby więc biznesowi twardziele nie byli już tacy twardzi?

Polska wiosna nadeszła, tymczasem Japonia ... tonie w śniegu i jest smagana silnym wiatrem. Opady wtorkowe oraz poniedziałkowe to 70 centymetrów opadów każdej doby na Hokkaido oraz 50 centymetrów na północy Honsiu, a 40 bardziej na południe. Wiatry powodują tworzenie się wielometrowych zasp, które utrudniają poruszanie się pociągów nawet na takich trasach jak Osaka-Nagoya.

Nagłówki gazet japońskich zajmuje skandal w Waseda. Prócz Keio jest to najbardziej prestiżowy japoński uniwersytet prywatny. Otóż, profesjonalny klub baseballowy Seibu Lions wręczył pewną sumę pieniędzy ojcu jednego z graczy uczelnianych. Uniwersytet wdrożył śledztwo, a gracze ponoć są zszokowani. Jednakże, nie wiadomo czym zszokowani, gdyż póki śledztwo trwa czynniki oficjalne nabrały wody w swoje usta.

Premier Abe oficjalnie przeprosił za niewolnictwo seksualne podczas II wojny światowej. 200 tys. Koreanek, Chinek i przedstawicielek innych narodowości zostało zmuszonych do prostytucji. Jak donoszą Kyodo News oraz chińska Xinhua premier przeprosił za owe wykorzystywanie kobiet, czego wcześniej nie chciał uczynić. Więcej, wprawił we wściekłość znaczną część Azji mówieniem, że nie ma dowodów, że takowe rzeczy miały miejsce.

Chora cesarzowa Michiko po raz pierwszy od długiego czasu pokazała się poza pałacem na wystawie kwiatów. Przypomnijmy, że Jej Cesarska Mość to nie żadna księżniczka z urodzenia, a po prostu ... młynarzówna. Jest ona pierwszą osoba z ludu na tej pozycji. Notabene, także jej dzieci popełniły co do jednego mezalianse: najstarszy syn ożenił się z zawodową dyplomatką (kobieta dyplomata - dyplomatka?), drugi syn z profesorówną, córka zaś wyszła za urzędnika miejskiego.

Informacje pochodzą ze stron:
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan
http://www.crisscross.com/jp/
http://www.japantimes.com/

 

« wstecz