Sakura News

27.12.2005 00:00 Kelly

Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia 23 grudnia Jego Cesarska Mość obchodził 72 urodziny. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!Przy okazji urodzin, które są w Japonii dniem wolnym, Cesarz zaapelował do rodaków o "zrozumienie historii XX wieku", co można odnieść do niedawnych sporów Japonii oraz innych państw azjatyckich na tle wydarzeń II wojny światowej. Cesarz Akihito wspomniał także o istotnej roli kobiet w rodzinie cesarskiej. Wszakże nie wypowiedział swojej opinii o najważniejszej sprawie, która obecnie jest związana z rodziną cesarską: następstwie tronu. Brak męskiego potomka w rodzinie następcy powoduje, że jedyna kandydatką objęcia władzy jest 4-oletnia księżniczka Aiko, znaczy, byłaby, gdyby prawo dopuszczało kobiety do dziedziczenia.

Japonia przystępuje do programu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Japońscy uczeni będą m. in. opracowywać nową generację pocisku przechwytującego, który wszedłby do produkcji w roku 2016, Missile-3. Decyzja rządu wiąże się z sąsiedztwem Korei Północnej, która co chwila ogłasza dysponowanie bronią jądrową, grożąc jej użyciem.

Nieszczęście w prefekturze Yamagata, w katastrofie kolejowej zginęły 4 osoby, natomiast kilkadziesiąt jest rannych. Wykoleił się ekspres nr 14 z Akity do Niigaty: pięć wagonów wypadło z szyn, przy czym trzy przywróciły się. Prawdopodobną przyczyną wykolejenia się był silny wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.

Rząd zastanawia się nad rozwiązaniem problemu nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscach pracy oraz seksualnego wykorzystywania. W przyszłym tygodniu Ministerstwo Pracy ma przedłożyć w tej sprawie określone propozycje. Jeżeli zostaną one zaakceptowane przez parlament, będzie to pierwsza modyfikacja prawa dotyczącego tej problematyki od 1997 roku.

Dziś troszkę naukowo o sondzie japońskiej Hayabusa, czyli Sokół Wędrowny. Wystartowała ona 2003.05.08 z kosmodromu Uchinoura Space Center w Kagoshima o 06:29:25 czasu polskiego wyniesiona przez Rakietę M-5, Sonda ma dwa podstawowe cele:
- naukowy,
- techniczny.
Celem naukowym było dotarcie p do asteroidy 1998 SF36 Itokawa, następnie pobranie próbek i powrót z nimi na ziemię. Celem technicznym było sprawdzenie nowych rozwiązań, nie stosowanych wcześniej przez Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA): silników jonowych oraz autonomicznego systemu nawigacji. Asteroida Itokawa to bardzo niewielkie ciało niebieskie: 700 x 300 m. Wszakże sondę prześladował jakiś pech. Najpierw odkryto uszkodzenie, które przesunęło planowany start o pół roku. Potem problemy z bateriami słonecznymi naruszonymi przez erupcję słoneczną. Następnie wielokrotne nieudane próby lądowań i wreszcie sukces: lądowanie, pobranie próbek i start. Wreszcie na dniach przyszła kolejna nieciekawa wiadomość: niestabilna orientacja Hayabusy uniemożliwia odpalenie silnika jonowego i skierowanie sondy na Ziemię. Zamiast w roku 2007 powróci więc ona w 2010, jeżeli uda się jej odzyskać właściwą orientację. Miejmy nadzieję, ze tak się stanie, gdyż próbki z komety mogą być dla współczesnej nauki bezcenne. Natomiast już można mówić o sukcesie, jakim było udane, mimo wszystko lądowanie oraz ponowny start. Sprawdził się także silnik jonowy pracujący ponad 25 tysięcy godzin.

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.gazeta.pl/0,0.html
http://probe.astrowww.pl/index.htm
http://astro.zeto.czest.pl/
http://www.japantimes.com/
http://home.kyodo.co.jp/
http://mdn.mainichi-msn.co.jp/
http://www.topix.net/world/japan

 

« wstecz