Sakura News

15.12.2005 00:00 Kelly

9 stycznia, godzina 18.00 w cyklu Akademia Filmu Japońskiego odbędzie się prezentacja sylwetki japońskiego reżysera, twórcy filmów o yakuzie pt. Buntownicze kino Seijuna Suzukiego.

Japońscy palacz mogą się spodziewać, że ich nałóg będzie kosztował nieco więcej w przyszłym roku. Rządząca LDP zastanawia się nad podniesieniem akcyzy na wyroby tytoniowe. Paczka może dojść do 500 jenów, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ceną obecną. Oznacza to krok w stronę równoważenia gigantycznego długu publicznego, który próbuje opanować minister finansów Sadakazu Tanigaki. Przypomnijmy, ze w Japonii podatek stanowi 60% ceny wyrobów tytoniowych, w Korei także 60%, w Danii 85%, w Wielkiej Brytanii 77%, a w USA 30%.

Północ Japonii paraliżują śniegi. Szczególnie trudne warunki są w prefekturach Niigata i Fukui, gdzie pokrywa śnieżna sięga miejscami powyżej 150 cm. Opady były prawdopodobnie przyczyną śmierci 81-oletniego mężczyzny. Meteorologowie spodziewają się kolejnych śniezyc.

Niedobrą informacją dla japońskiej gospodarki jest wzrost niewypłacalnych długów wśród firm. Objawia się to m. in. zwiększoną liczbą plajt, których ilość wzrosła w listopadzie o 4,6%, chociaż grudzień zapowiada się nieco optymistyczniej. Problemów jednak nie mają producenci sake. Napój ten, wcześniej kojarzony głównie z osobami w starszym wieku, zdobywa coraz więcej zwolenników wśród młodego pokolenia. Rośnie zarówno liczba lokalów oferujących sake, jak również liczba rodzajów samej sake.

Niedługo Nowy Rok - okres tradycyjnych odwiedzin świątyń. Przewiduje się, że podczas pierwszych trzech dni roku 2006 uda się tam ok. 91 milionów Japończyków.

Trochę sportu:

Japończyk Joji Kato tryumfował w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 m w Turynie z czasem 35,29 sek.
Kazuhiro Kokubo natomiast wygrał zawody Pucharu Świata w halfpipe - snowboard w Whistler w Kanadzie. Kobiecy konkurs natomiast został całkowicie zdominowany przez Japonki, które zajęły 5 pierwszych miejsc. Wygrała Shiho Nakashima.
Turniej judo w Fukuoce zdominowały Japonki. Polka, Agnieszka Chlipała miała szanse na trzecie miejsce w kategorii 78 kg., ale straciła je po walce z Jeong Kyung-mi (Korea Południowa). Zwyciężczynie (wszystkie Japonki): 63 kg - Honami Yoshizawa, 70 kg. - Asuka Oka, 78 kg. - Kumiko Horie, pow. 78 kg. - Mai Tateyama.
Po losowaniu grup eliminacyjnym Mistrzostw Świata w Niemczech, szanse druzyny japońskiej u bukmacherów różowo nie wyglądają. Polska ma, według nich, szanse 1 do 66, a Japonia 1 do 150. Najmniej można zarobić stawiając na Brazylię 4 do 11, potem zaś, kolejno, na Anglię, Niemcy oraz Argentynę, Włochy, Francję. Japonia trafiła do niezwykle mocno obsadzonej grupy F, razem z Brazylią, Australią i Chorwacją.

Informacje pochodzą ze stron:
http://www.interia.pl/
http://www.manggha.krakow.pl/
http://www.japantimes.com/
http://www.japantoday.com

 

« wstecz