Popołudnie Kulturowe (chińsko-japońsko-koreańskie)

21.07.2012 18:09 Sebastian Homan

28 lipca w bibliotece PAN w Gdańsku odbędzie się spotkanie kulturowe związane z krajami orientu i będzie to już druga edycja tego wydarzenia. Obecna została rozszerzona tematycznie i wzbogacona o kraj Korei Południowej. Wydarzenie organizują szkoły językowe – Matsuri, Yanan oraz Centrum Kultury Orientu. Celem spotkania jest przybliżenie charakterystyki trzech istotnych ośrodków kulturowych Azji - Chin, Japonii oraz wcześniej wspomnianej Korei Południowej.

Wpływ tych państw na postrzeganie Azji i jej specyfiki jest nie do przecenienia. Dlatego też w dobie azjatyckiej ekspansji, co istotne nie tylko gospodarczej ale i kulturalnej, warto się bliżej przyjrzeć tym państwom. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wszystkie wspomniane kraje nie tylko od strony bogactwa kulturowego, ale także ukazane zostaną aspekty związane z atrakcjami turystycznymi jak i aspektami biznesowymi. Wszystkie wykłady będą prowadzone przez osoby bezpośrednio związane z krajami orientu. Prezentować je będą osoby od lat mieszkające w tych krajach bądź takie, które się w nich wychowały, co pozwoli na możliwie najrzetelniejsze odwzorowanie specyfiki owych krajów.

Chiny, Japonia oraz Korea to odpowiednio 2, 3 oraz 15 gospodarka świata pod względem współczynnika PKB nominalnego. Kraje te od kilku lat co raz bardziej odważnie wchodzą na rynek europejski w różnych postaciach. Chińskie produkty są widoczne już dosłownie wszędzie i towarzyszą nam w każdym miejscu, w którym się znajdziemy. Zalanie rodzimego rynku tanimi produktami jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, zaraz obok słynnego muru chińskiego - kiedy myślimy o Chinach. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to kraj o wspaniałych tradycjach i posiadający wiele bardzo ciekawych pod kątem turystyki miejsc. Japonia z kolei budzi pierwsze skojarzenia z tsunami - z uwagi na niedawne wydarzenia, zaawansowaną technologią, która towarzyszy nam w życiu codziennym, a także bajkami naszego dzieciństwa oraz bajkami, które teraz oglądają nasze dzieci. Każdy przecież kojarzy anime czy mangę, które mają ogromny wpływ na obecną młodzież. Jednak Japonia to nie tylko nowinki technologiczne, rozrywka dla najmłodszych czy też nieprzewidywalny klimat - to także niesamowita kuchnia czy intrygująca, choć wciąż dość w Polsce tajemnicza kultura. Trzeci kraj, który będzie prezentowany podczas spotkania kulturowego to Korea. Dla przeciętnego Polaka termin "Korea" kojarzy się głównie Koreą Północną i z tamtejszym ustrojem politycznym. Jednak czym charakteryzuje się Korea Południowa? Tutaj pierwszym skojarzeniem jest motoryzacja. Po naszych drogach jeździ niezliczona liczba pojazdów pochodzących z tego kraju. W ostatnich latach Korea jednak stara się pokazać także od innej strony. Co raz bardziej popularne staje się kino koreańskie. Popularyzacja kina koreańskiego jest szczególnie widoczna w Stanach Zjednoczonych, które z roku na rok zwiększają swoje inwestycje w tę gałąź koreańskiego przemysłu. Korea Południowa jako najbardziej anonimowy z trzech krajów istotnych z punktu widzenia tego artykułu, będzie szczególnie ciekawym punktem prezentacji. Każdy kogo interesuje ten tajemniczy kraj będzie miał niepowtarzalną okazję aby go bliżej poznać.

I właśnie na te mniej powszechnie znane wartości zwrócona zostanie uwaga słuchaczy podczas wydarzenia, które odbędzie się w bibliotece PAN. Będzie to próba nie tylko spopularyzowania tych bardziej znanych cech państw Chin, Japonii oraz Korei Południowej, ale także ukazania tych mniej znanych, a równie ciekawych aspektów. Jest to tym istotniejsze, że polskie społeczeństwo co raz częściej decyduje się na wybór krajów Dalekiego Wschodu, jako miejsc docelowych swojego wypoczynku. Polacy zaczynają być znudzeni najpopularniejszymi miejscami wakacyjnymi - takimi jak np. Egipt i próbują szukać czegoś nowego. Dzięki temu żywemu, bliskiemu spotkaniu z kulturą będą mogli podjąć bardziej świadomą decyzję niż opierając się wyłącznie na informacjach zaczerpniętych z Internetu.

Spotkanie zostało zaplanowane przy uwzględnieniu podziału na kilka części. Oprócz wykładów o poszczególnych państwach przewidziane zostały także dodatkowe atrakcje w postaci konkursów z nagrodami oraz przerwy na poczęstunek. Degustacja dań krajów orientu na pewno będzie ciekawym doświadczeniem dla wszystkich fanów kuchni azjatyckiej. Z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie wszyscy amatorzy kuchni dalekiego wschodu. Główną atrakcją związaną z przerwą na poczęstunek będzie pokaz przyrządzania sushi przez zawodowych sushi masterów. Nie zabraknie jednak innych popularnych azjatyckich dań, takich jak choćby słynnych chińskich sajgonek, czy bardzo popularnego w Korei bulgogi. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zachęcają do przybycia na spotkanie.

Więcej informacji można przeczytać na portalu internetowym - www.matsuri.pl oraz profilu facebookowym szkoły Matsuri.

Załącznik:

 

« wstecz