Patronat nad konferencją "Współczesna Japonia"

18.03.2016 16:03 Sebastian Homan

Sekcja Japońska Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Studencko-Doktorancką "Współczesna Japonia (1945-2016)"!

Termin: 7-8 maja 2016
Miejsce: Kampus UJ, ul. Gronostajowa 7 s.1.1

Opis konferencji:

Po kapitulacji w 1945 roku Japonia przeszła szereg przemian społecznych, gospodarczych oraz politycznych. Zniszczony po wojnie kraj wymagał odbudowy oraz przystosowania się do nowego ładu międzynarodowego. Jak Japonia poradziła sobie z tymi niezwykle trudnymi zadaniami? Celem konferencji będzie pokazanie wielu procesów jakie zaszły w XX wieku i ich skutków w ostatnich latach. Podczas pierwszego dnia konferencji skupimy się na zagadnieniach związanych ze sztuką, filmem oraz literaturą. We wszystkich tych dziedzinach odzwierciedlone są przemiany zachodzące w Japonii oraz jej mieszkańcach - począwszy od traumy powojennej, po rozkwit gospodarczy aż do problemów jakie nastały wraz z nimi. Jak pisarze przedstawiali trudności związane z nowoczesnością w swoich dziełach, jakim modyfikacjom uległy sztuka oraz architektura i czy wszystkie te procesy są widoczne w kinematografii?

Drugi dzień zostanie poświęcony zagadnieniom związanym z polityką, miejscem Japonii na arenie międzynarodowej oraz problemom charakterystycznym dla współczesnego społeczeństwa japońskiego. Na obecną sytuację kraju miały wpływ takie czynniki jak okupacja amerykańska czy odbudowa gospodarcza kraju. Przełożyły się one na zmianę postrzegania Japończyków zarówno przez innych, jak i samych siebie. Współczesna Japonia musi zmagać się z licznymi problemami - zaszłości historyczne przeszkadzające w normalizacji stosunków z sąsiadami, spowolnienie gospodarcze, kwestie energetyczne i wiele innych. Jak odzwierciedlają się one w życiu codziennym Japończyków?

Zgłoszenia przyjmujemy do 14 kwietnia.

Email kontaktowy: konferencjamodernjapan@gmail.com

Wydarzenia na FB: www.facebook.com/events/1510449652597243/

Do pobrania:
Call For Papers: tutaj
Formularz zgłoszeniowy: tutaj

Dla słuchaczy wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

« wstecz