Japońskie krótkie metraże na poznańskim Animatorze

11.07.2013 21:26 Marek Bochniarz

Na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 13-19 lipca, będzie można zobaczyć dwa japońskie krótkometrażowe filmy rysunkowe i jeden teledysk z japońską muzyką. Wszystkie trzy trafiły do sekcji konkursowej i powalczą o przyznawane co roku Pegazy.

De_Riria_Subasutaimu to film Shinsaku Hidaki z 2012 roku. Tematem filmu jest ból po utracie dziecka, które przeżywa mąż i to z jego perspektywy patrzymy na świat przedstawiony w animacji.

Tatamp (2011) to dzieło Miraiego Mizue, który – obok Atsushiego Wady – jest jednym z najważniejszych reprezentantów nowej niezależnej animacji japońskiej. Jego krótkie i długie metraże są stale obecne na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Organizatorzy umieścili bardzo lakoniczny opis filmu: „Każdy żywy obiekt ma swój dźwięk. Dźwięki te różnią się, gdy jest więcej ożywionych obiektów. Prowadzi to do chaosu, lecz również do powstania melodii.” Opis ten jednak nie dziwi, zważywszy na typ animacji uprawianej przez Mizue. Jest to ręcznie wykonywana animacja abstrakcyjna, przeważnie niefiguratywna, zawierająca zarówno elementy organiczne typu komórki, formy przypominające owady (Trip-Trap), jak i obiekty geometryczne (Modern).

Trzecim z filmów jest polska produkcja pt. Katachi (reż. Kijek/Adamski). Jest to, jak podają organizatorzy „oficjalny teledysk Shugo Tokumaru złożony z ponad 2000 komputerowo wyciętych z PVC sylwet”. Polacy użyli animacji poklatkowej, wykorzystując zmieniające się, gradacyjnie pod względem koloru, dynamicznie pod względem obiektu, kształty. Katachi odsyła swoją poetyką do sztuki origami. Poznańska publiczność po raz pierwszy mogła zobaczyć ten film na gali otwierającej kwietniowy Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves.

Terminy pokazów w Kinie Muza (filmy konkursowe są wyświetlane w blokach I-V):

  • De_Riria_Subasutaimu: Przegląd IV – krótki metraż (14 lipca, godz. 12:30, 21:30; 18 lipca godz. 14:00)
  • Tatamp: Przegląd III – krótki metraż (14 lipca, godz. 11, godz. 20; 18 lipca, godz. 12:30)
  • Katachi: Przegląd I – krótki metraż (13 lipca, godz. 11, godz. 20; 17 lipca, godz. 12:30)

Bilety na jeden blok filmów konkursowych wynoszą 2 zł.

Oficjalna strona festiwalu: www.animator-festival.com

« wstecz