Japońska piłka: Nowy trener, Nakata kończy karierę

03.07.2006 00:00 Michał Wojtas

Po niepowodzeniu w piłkarskich mistrzostwach świata w Niemczech, japońska federacja piłkarska wybrała nowego trenera kadry. Został nim 65-letni Bośniak Ivica Osim, który od 2003 roku pracował z klubowym zespołem JEF United Chiba. Osim zastąpi na stanowisku selekcjonera Brazylijczyka Zico, który już przed mundialem zapowiedział, że po jego zakończeniu zakończy współpracę z japońską reprezentacją.

Osim trenerską karierę zaczynał w 1978 w Żeleznicarze Sarajewo. Wlatach 1986-91 był trenerem reprezentacji Jugosławii, którą prowadził w mundialu w 1990 i wprowadził do mistrzostw Europy 1992, z których została wykluczona. Był odkrywcą wielu piłkarskich talentów, takich jak: Suker, Boban, Prosinecki czy Savicevic. Potem pracował w Partiznie Belgrad, Panathinaikosie Ateny i Sturmie Graz.

Jednocześnie ogromny szok przeżyło wielu fanów piłkarskiej reprezentacji Japonii. Z gry zrezygnował bowiem zaledwie 29-letni Nakata Hidetoshi, którego można określić jako symbol japońskiej piłki. Co gorsza, nie wycofał się on po prostu z gry w zespole narodowym, a ogłosił zakończenie kariery i rozwiązał kontrakt z włoską Fiorentiną. Motywował to tym, że piłka nie sprawia mu już żadnej przyjemności inie widzi sensu dalszej gry. Decyzję - jak mówi - podjął już pół roku temu.

Nakata w barwach reprezentacji rozegrał 77 spotkań, brał udział w trzech kolejnych mistrzostwach świata. W Europie przygodę z futbolem rozpoczą w AC Perugia w 1999. Potem przeniósł się do aC Parma, gdzie odnosił najwięcej sukcesów. Potem grał jeszcze dla: AS Roma, FC Bologna, Fiorentinie i Bolton Wanderers.

 

« wstecz