Japonia tydzień po trzęsieniu ziemi

19.03.2011 16:42 Sebastian Homan

Japońska policja poinformowała o ponad 17 tys. ofiar śmiertelnych i osobach zaginionych, po trzęsieniu ziemi i tsunami, które w ubiegły piątek zniszczyły kraj. W ciągu tygodnia ratownikom udało się dotrzeć do 26 tys. ocalałych. Wszystko zaczęło się w piątek 11 marca. Ziemia zatrzęsła się z siłą 9 stopni w skali Richtera, a wywołana trzęsieniem fala tsunami miała wysokość aż dziesięciu metrów.

Do trzęsienia doszło o godz. 14.46 czasu miejscowego. Po nim przyszła seria wstrząsów wtórnych. Epicentrum znajdowało się około 130 km od wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu i około 370 km od Tokio.

Najbardziej ucierpiało miasto Sendai na północ od Tokio. Ludzie uciekali przed żywiołem na ulice, wiele osób szukało schronienia w domach. Premier Japonii Naoto Kan apelował o zachowanie spokoju i jednocześnie przyznał, że straty spowodowane przez trzęsienie ziemi i tsunami są ogromne.

Tuż po pierwszych wstrząsach japońska telewizja publiczna na żywo pokazywała relację ze zniszczeń. Działające reaktory w elektrowniach atomowych zostały automatycznie wyłączone. W wielu miejscach doszło do przerw w dostawach prądu. Najpoważniej ucierpiała elektrownia atomowa Fukushima I. W jej okolicy zanotowano promieniowanie radioaktywne wielokrotnie przekraczające normę.

W wyniku tsunami pod wodą znalazł się teren o powierzchni co najmniej 400 km kwadratowych. Siedem dni po katakliźmie otwarta dla samochodów ratunkowych została autostrada łącząca północno-wschodni region Tohoku z regionem Kanto oraz aglomeracją Tokio. Lotnisko w mieście Sendai, które zostało podtopione przez falę tsunami, przyjmuje już samoloty oraz śmigłowce uczestniczące w akcji ratunkowej. Superszybki pociąg "Shinkansen" ponownie połączył północne miasta Morioka i Akita. Linia kolejowa przez tydzień - po raz pierwszy w historii - była nieczynna.

Źródła: TVN24, RMF FM, Interia.pl, PAP

Wpłaty na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w regionie Tohoku
http://www.pl.emb-japan.go.jp/jishin/gienkin.htm

Pomoc dla Japonii w portalu Gazeta.pl
http://podarnik.gazeta.pl/podarnik/0,0.html

« wstecz