4 Festiwal Filmy Świata Ale Kino!

21.11.2008 00:00 Vivi

Już dzisiaj, 21 listopada, rusza 4. Festwial Filmy Świat Ale Kino! Jednym z cykli festiwalu bedzie NOWE KINO JAPOŃSKIE.
Kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Manana już po raz czwarty zapraszają na festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! Pokazy odbędą się w dniach 19-30 listopada w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Katowicach. W programie imprezy znajdą się filmy z Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej.

Ideą festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! jest przybliżenie widzom kina, które portretuje kultury spoza tzw. Świata Zachodniego. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym i poszukiwanym źródłem inspiracji, niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku.

W programie 4. festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! znajdzie się 21 pełnometrażowych filmów fabularnych nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych tegorocznych międzynarodowych festiwalach filmowych (Berlin, Rotterdam, Cannes, Toronto, Wenecja, Locarno, San Sebastian), gdzie filmy te miały swoje światowe premiery.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 19 listopada w warszawskim kinie Muranów - pokazem tureckiego filmu Puszka Pandory zdobywcy ZŁOTEJ MUSZLI za najlepszy film oraz SREBRNEJ MUSZLI dla najlepszej aktorki (Tsilla Chelton) na tegorocznym MFF w San Sebastian.

Wydarzeniem specjalnym 4. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino! będzie przegląd filmów HAILE GERIMY, najwybitniejszego etiopskiego reżysera, nazywanego przez Martina Scorsese "wielkim etiopskim filmowcem". Ten filozof, profesor, pisarz, producent i reżyser zajmuje wyjątkowe miejsce w historii światowej kinematografii, jako jeden z niewielu filmowców z Afryki, którzy zyskali międzynarodową sławę. Na festiwalu pokazane zostaną cztery filmy artysty, m.in. Teza - zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i nagrody za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Wenecji oraz Niedoskonała podróż - dokument zrealizowany razem z Ryszardem Kapuścińskim.

Wśród festiwalowych filmów wyodrębniony został w tym roku cykl NOWE KINO JAPOŃSKIE - widzowie będą mieli okazję zapoznać się z twórczością nowych mistrzów, którzy kształtują współczesne kino japońskie. Zaprezentowanych zostanie 5 filmów czołowych reżyserów kraju kwitnącej wiśni, ukazujących różnorodność tamtejszej kinematografii - m.in. Achilles i żółw - najnowszy film Takeshi Kitano, najbardziej znanego na świecie japońskiego reżysera, Odrodzenie Masahiro Kobayashi - głównego przedstawiciela kina artystycznego oraz Tokijska sonata Kyoshi Kurosawy - jednego z najzdolniejszych i najciekawszych reżyserów, noszącego nazwisko ikony kina japońskiego.

Bilety w cenie 18 złotych do nabycia w kasach kin. Przedsprzedaż do Muranowa i Wisły w dniach 10-20 listopada. Od 21 listopada sprzedaż biletów w kasach kin. W KINO.LAB kasa otwarta na godzinę przed pierwszym seansem.

19-27.11. Warszawa, Kino Muranów, Kino Wisła, KinoLAB
22-25.11. Poznań, Kino Pałacowe
24-27.11. Katowice, Kino Światowid
26-29.11. Gdańsk, Klub Żak
27-30.11. Kraków, Kino Pod Baranami

Szczegółowy program festiwalu, omówienia filmów, plan projekcji, aktualności znajdują się na stronach:
www.manana.pl oraz www.filmyswiata.pl

 

« wstecz