Akira

Shôtarô Kaneda i Tetsuo Shima należą do tego samego gangu motocyklowego. Pewnego wieczoru wdają się w potyczkę z innym gangiem motocyklowym "Klauni". W tym samym czasie w innej części miasta pewien mężczyzna ucieka z małym chłopcem, który dość dziwnie wygląda. Mężczyzna zostaje zastrzelony przez oddziały policji, a chłopiec znika. Kiedy potyczka gangów zbliża się do końca, przerwana przez pojawienie się policji Tetsuo goni dwóch ostatnich przeciwników. Jeden z nich wjeżdża w ślepą uliczkę, drugi zaś zostaje pokonany przez Tetsuo. Jednak ten nie zwraca uwagi ze przed nim pojawił się dziwny chłopiec, który jeszcze przed chwilką uciekał przed policją i Tetsuo rozbija się. Po chwili pojawia się Kaneda z resztą gangu. Nie mija chwila jak pojawia się wojsko zabiera dziwnego chłopca i rannego, Tetsuo. Po pewnym czasie Tetsuo wraca do kolegów, lecz zachowuje się inaczej i posiadł potężną moc. Podczas gdy jego moc się rozwija dowiaduje się o tajemniczym Akirze. Od tego czasu chce się dowiedzcie, co to jest ten "AKIRA".

akira1.jpg akira2.jpg akira3.jpg

Akcja początkowo skupia się wokół postaci, Kanedy. Jednak im dalej posuwa się akcja widzimy, że chodzi również o przyjaźń Kanedy z Testuo, podczas jego transformacji. Kaneda troszczy się o Testuo, lecz on tego nie chce dostrzec. Gdy zdobywa niewiarygodną moc chce tylko poznać tajemniczego Akirę, który posiada ponoć moc większą od niego. Twórcy skupili się tu na relacjach, między przyjacielami. Co przyjaciel może zrobić dla drugiego w czasie wielkiego zagrożenia. Czasami da się odczuć uczucie bezradności, jakie czuje bohater. Fabuła pokazuje chyba wszystkie możliwe z uczuć, jakie człowiek może odczuwać podczas zagrożenia i walki o życie przyjaciela.

Trochę danych technicznych. Obraz jest zapisany w formacie 1,78:1, wiec na ekranie 17" monitora obraz prezentuje się przyzwoicie. Co do ścieżki dźwiękowej to mamy do wyboru: ścieżkę dźwiękową angielską z polskimi napisami(DD 5.1), ścieżkę dźwiękową angielską z polskim lektorem(DD 2.0) oraz oryginalny dźwięk japoński z polskimi napisami(DD 5.1). Niestety zabrakło jak dla mnie japońskiej ścieżki dźwiękowej z polskim lektorem, co jest dużym minusem. Sama muzyka i dźwięki są raczek stylizowane na muzykę elektroniczną jako ze akcja dzieje się w przyszłości, jednak da się do niej przyzwyczaić bez żadnych problemów. Duży plus za bardzo realistyczne odwzorowanie pracy silnika motoru. Niestety bardzo duży minus dla polskiego wydawcy za reklamy, jakie znajdują się na płycie. Wiadomo, że trzeba dbać o sponsorów, ale jak ktoś kupuje gazetę filmową dla samej płyty to niech te reklamy znajdują się w gazecie a nie na początku filmu. Trochę to zniechęca widza.

Podsumowanie. Film obejrzałem z zapartym tchem, chodź widziałem go już nie raz. Akcja jak dla mnie jest dość ciekawie zrealizowana i wciągająca. Jednak jest to anime dla osób powyżej 18-go(!) roku życia i osób mniej wrażliwych. Po prostu jest sporo scen brutalnych, których nie powinny oglądać dzieci.

Reżyseria: Katsuhiro Ôtomo
Scenariusz: J. Michael Haller, Izô Hashimoto
Zdjęcia: Katsuji Misawa
Muzyka: Hiruhiko Ono
Na podstawie mangi: Katsuhiro Ôtomo (pod tym samym tytułem)

Autor: Samurai
Data dodania artykułu: 10.05.2006
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij