Japonia po II Wojnie Światowej

Po II Wojnie Światowej Japonia była zdewastowana. We wszystkich wielkich miastach (z wyjątkiem Kioto) przemysłowa i transportowa sieć doznała poważnych uszkodzeń. Istniał także poważny niedobór żywności, który był jednym z najważniejszych problemów po wkroczeniu wojsk Amerykańskich do Japonii.

Okupacja Japonii przez siły amerykańskie zaczęła się w sierpniu 1945 r., a skończyła się w kwietniu 1952 r. Generał Douglas MacArthur był ich pierwszym naczelnym dowódcą. Wszystkie operacje były przeprowadzane głównie przez USA.

Zasadniczo Japonia straciła wszystkie terytoria zdobyte przed 1894. W dodatku wyspy Kurylskie były okupowane przez Związek Radziecki, a wyspy Ryukyu włączając Okinawę przez USA. Okinawa powróciła do Japonii w 1972, jednakże terytorialny spór z Rosją dotyczący wysp Kurylskich nadal pozostał nierozstrzygnięty.

Ostatki machiny wojennej Japonii zostały zniszczone, a zbrodniarze odpowiedzialni za okrucieństwa wojny osądzeni.

Około 500 oficerów popełniło samobójstwo po poddaniu się Japonii oraz wykonano setki wojennych zbrodni. Cesarz Showa był nieoficjalnym zbrodniarzem wojennym.

Nowa konstytucja weszła w życie w 1947. Cesarz stracił całą polityczną i militarną siłę, został jedynie symbolem państwa. Uniwersalne prawo wyborcze zostało wprowadzone, a prawa człowieka były zagwarantowane. Japonii zakazano przeprowadzać wojny oraz posiadać armię. Ponadto religia Shinto oraz państwo zostały wyraźnie oddzielone od siebie.

MacArhtur planował rozbić skupione siły przez rozerwanie dużych finansowo niezależnych kampanii oraz zdecentralizować edukację i policję. Reformy, które koncentrowały się na własnościach ziemskich zostały usunięte.

Podczas pierwszej połowy okupacji, japońskie media były narażone na ścisłą cenzurę, w szczególności w kwestiach antyamerykańskich wypowiedzi oraz kontrowersyjnych tematów takich jak problemy rasowe.

Współdziałanie Japonii i sił wroga przebiegały stosunkowo łagodnie. Krytyka wzrosła, gdy USA zaczęły powiększać swoje zamierzenia w Zimnej Wojnie prowadząc prześladowania komunistów, których było coraz więcej w Japonii.

Japonia chciała posiadać własne siły pomimo antywojennych artykułów w konstytucji. Wiele aspektów okupacji nazywano "przeciwnym biegiem", który był propagowany przez konserwatywnych polityków. Z pokojowym traktatem, który wszedł w życie w 1952 okupacja została zakończona.

Japońskie siły obronne zostały utworzone w 1954. Towarzyszyły temu duże rozruchy. Wielki społeczny niepokój został spowodowany odnowieniem przez USA japońskiego traktatu obrony w 1960 r.

Po wojnie w Korei ożywił się japoński rynek ekonomiczny. Spowodował on szybki wzrost standardu życia, zmianę w społeczeństwie i stabilizację polityczną, która swój szczyt znalazła w powstaniu Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) i jej rządach. Oprócz tego wzrost gospodarczy zagroził poważnie środowisku naturalnemu.

Relacje między Japonią a Związkiem Radzieckim znormalizowały się w 1956, a z Chinami w 1972.

W 1973 kryzys z naftowy wstrząsnął japońską gospodarką, która była w dużym stopniu zależna od ropy. Reakcją była wielka zmiana technologii przemysłu.

Autor: Hatamoto

Data dodania: 2006-03-15, data ostatniej modyfikacji: 2010-09-06

Dodaj do:

prawa autorskie »

« wstecz

Wyszukiwarka
Newsletter
Zmień język
Nawigacja
Polecane strony

o stroniemapa stronyprawa autorskie polityka prywatności

Copyright 2001-2011 by Konnichiwa.pl

^ do góry

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij